Shtatë ushqimet që nuk duhet t’i hamë me stomakun bosh

  • 20.03.2023
Shtatë ushqimet që nuk duhet t’i hamë me stomakun bosh

Nëse i hani me stomakun bosh, mund të shkaktojnë gastrit dhe të ngadalësojnë metabolizmin

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, sepse na jep energji që është thelbësore për gjithë ditën andaj nuk duhet ta kapërcejmë.


Gjithashtu, është shumë e rëndësishme se çfarë hamë me stomakun bosh, sepse shumë ushqime mund të shkaktojnë nauze, urth, fryrje dhe plogështi, transmeton Telegrafi.

Çfarë nuk duhet të hamë assesi me stomakun bosh?

Jogurt (kos)

Është e vështirë të imagjinohet mëngjesi pa pijen tuaj të preferuar të qumështit. Megjithatë, jogurti përmban baktere të shëndetshme qumështi që nuk arrijnë në zorrët kur pihet me stomakun bosh. Këshilla është të hani diçka përpara se të konsumoni kos.

Banane

Frutat janë një zgjedhje e mirë ushqimi me stomakun bosh, por jo bananet, të cilat mund të çojnë në një rritje të papritur të sheqerit të thjeshtë, por më pas në rënien e tij të shpejtë. Prandaj, disa njerëz do të kenë sulme urie më vonë gjatë ditës.

Agrumet

Limonët, portokalliet, grejpfruti, mandarinat janë plot me vitaminë C. Megjithatë, acidi që ato përmbajnë mund të sulmojë mukozën dhe të shkaktojë dhimbje në gojë dhe në fyt. Nga të gjitha agrumet, lejohet vetëm limoni i holluar me ujë.

Pije të ftohta të gazuara

Nëse konsumohen me stomak bosh, pijet e ftohta të gazuara mund të shkaktojnë dëmtim të mukozës dhe të zvogëlojnë rrjedhjen e gjakut në stomak. Kjo rezulton në tretje të ngadaltë dhe siklet në zonën e stomakut.

Maja buke

Majaja, veçanërisht nëse konsumohet në mëngjes, mund të irritojë stomakun dhe të shkaktojë fryrje të forta dhe dispepsi. Ndaj, shmangni brumërat dhe brumërat në mëngjes.

Petulla

Sheqeri që shtohet në shumicën e ushqimeve të përpunuara dhe ëmbëltuesve të tjerë ka të njëjtin efekt në mëlçi si konsumimi i sasive të mëdha të pijeve alkoolike. Sheqeri nga frutat është i pranueshëm sepse përmban fibra bimore, por një sasi e madhe fruktoza në vetvete mund të mbingarkojë mëlçinë. Petullat me shurup të ëmbël apo me ‘donuts’ nuk janë një mënyrë e mirë për të nisur ditën.

Perime të papërpunuara – veçanërisht domate dhe tranguj

Domatet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, por gjithashtu përmbajnë një nivel të lartë të acidit tanik, i cili rrit aciditetin në stomak dhe mund të çojë në ulcerë. Gastriti dhe gazrat janë të forta pas ngrënies së trangujve me stomakun bosh. Perimet e papërpunuara janë të pasura me vitamina dhe minerale, por jo për mëngjes.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë