Shprehitë e mëngjesit për të pasur funksion të mirë tretës

  • 09.02.2023
Shprehitë e mëngjesit për të pasur funksion të mirë tretës

Pesë shprehi që mund t’i përfshijmë në rutinën tonë të mëngjesit duke filluar nga nesër dhe do të bëjnë mrekulli për funksionimin e duhur të tretjes.

Është pjesa e trupit që punon shumë çdo ditë për të tretur ushqimin, për të forcuar sistemin imunitar dhe për të rregulluar humorin. Është mirë t’i kushtojmë vëmendje edhe atij, t’i tregojmë pak dashuri dhe ta ndihmojmë të funksionojë siç duhet, duke mbështetur funksionimin normal të organizmit tonë.

Gastroenterologët ndajnë praktika efektive që kontribuojnë në funksionimin e mirë të sistemit gastrointestinal, transmeton KosovaPress.


“Zakonet dhe sjelljet e shëndetshme të përfshira në rutinën tonë të mëngjesit vendosin tonin për pjesën tjetër të ditës dhe çojnë në sjellje më të shëndetshme në përgjithësi, të cilat gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin e tretjes”, vëren Dr. Aditya Sreenivasan, një gastroenterologe në spitalin Lenox Hill në New York që zbulon pesë shprehitë e mëngjesit – janë aq të lehta sa mund t’i filloni nesër:

1– Pini një gotë ujë para kafesë. Temperatura e ujit nuk ka rëndësi. Është e rëndësishme të pini ujë duke kontribuar kështu në hidratimin adekuat të trupit tuaj. Në këtë mënyrë zvogëlohet mundësia e problemeve si fryrja e barkut, dispepsi, kapsllëku e deri te ngrënia e tepërt.

2– Hani mëngjes në një kohë të caktuar. Në këtë mënyrë ju ndihmoni trupin të rregullojë një sërë hormonesh që kontrollojnë një sërë funksionesh nga disponimi deri te lëvizjet e zorrëve. Rregullsia e ngrënies së mëngjesit ndihmon në përballimin e kapsllëkut, si dhe për ata që kanë problem me zorrët e irrituar.

3– Zgjidhni një mëngjes të pasur me fibra. Në këtë mënyrë ju do të përmirësoni mikrobiomën tuaj të zorrëve në vetëm dy javë sipas hulumtimit të publikuar në mSystems. Përveç kësaj, ju luftoni kapsllëkun. Mëngjesi ideal i Dr. Aditya Sreenivasan përmban drithëra, proteina, fruta dhe perime. Por është mirë të shmangni proshutën dhe salsiçet pasi konsumimi i shpeshtë i tyre është lidhur me inflamacionin e traktit gastrointestinal dhe është shoqëruar me rritjen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë.

4– Bëni një shëtitje. Duke vepruar kështu, trupi juaj përfiton shëndet më të mirë të zemrës, rregullim të peshës, humor të përmirësuar dhe sistem imunitar më të fortë. Përveç kësaj, aktiviteti fizik kur është sistematik lufton edhe problemet gastrointestinale si kapsllëku dhe fryrjet.

5– Jini të qëndrueshëm me… zorrët tuaja. Në praktikë, kjo do të thotë t’i përmbahesh një programi ditor të jashtëqitjes. Kini parasysh se mungesa e rregullt e jashtëqitjes e predispozon trupin për zhvillimin e hemorroideve.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë