Shprehia e mëngjesit që mund të ndikojë në shtypjen e lartë të gjakut

  • 22.11.2022
Shprehia e mëngjesit që mund të ndikojë në shtypjen e lartë të gjakut

Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.

A përdorni gargarë në mëngjes? Kjo mund të mos jetë një ide e mirë, është zbuluar një lidhje e pabesueshme me përdorimin e tyre dhe presionin e lartë të gjakut.

Është shumë e rëndësishme të kujdeseni për higjienën orale, por përdorimi i shpërlarësve të gojës mund të mos jetë ideja më e mirë, transmeton KP.


Hulumtimet e fundit kanë treguar se përdorimi i disa shpërlarësve të gojës mund të shkaktojë rritje të presionit të gjakut. Ajo që dikur konsiderohej një zakon i mirë bën më shumë dëm sesa mirë.

Si është e mundur?

Ashtu si zorrët, zgavra e gojës përmban një kombinim të baktereve të mira dhe të këqija, dhe një mikrobiom oral i balancuar ndihmon në ruajtjen e shëndetit.

Sipas hulumtimit të botuar në revistën Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, ky ekuilibër mund të prishet nga përdorimi i shpëlarjes së gojës.

Lajmi i mirë është se shkencëtarët kanë zbuluar se bakteret e mira kthehen në zgavrën e gojës pas ndalimit të përdorimit të shpëlarjes së gojës me klorheksidin.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë