Shkaktarët kryesorë të lodhjes së syve – shenjat e para

Okulistët thonë se sytë e njeriut nuk janë imunë ndaj lodhjes.

Shkaktarët kryesorë të lodhjes së syve – shenjat e para

Sipas tyre, lodhja mund të ndodhë nga sforcimi ose përdorimi afatgjatë i kompjuterit, telefonit e të tjerë.

Sytë e njeriut kanë tre grupime muskujsh.


Secili prej tyre punon fort, sidomos kur ne lexojmë ose përdorim kompjuterin për një kohë të gjatë, por edhe faktorë të tjerë që do i mësoni më poshtë.

Përdorimi dhe sforcimi i muskujve nxit lodhjen dhe dobësimin e shikimit.

Simptomat e lodhjes së syve

Disa prej simptomave më të zakonshme të lodhjes së syve janë:
– Djegie, kruarje dhe dhimbje të syve;
– Lotim ose tharje e syve;
– Shikim i mjegulluar;
– Dhimbje koke;
– Dhimbje të shpatullave, shpinës dhe qafës;
– Ndjeshmëri e lartë ndaj dritës;
– Vështirësi në përqendrim;
– Vështirësi në hapjen e syve.

Disa prej shkaktarëve më të mëdhenj të lodhjes së syve janë:
– Përdorimi i pajisjeve dixhitale;
– Leximi afat-gjatë dhe i tepruar e pa pushim;
– Udhëtimet e gjata me makinë që kërkojnë përqendrim maksimal;
– Ekspozimi ndaj dritës së fortë ose të zbehtë për një kohë të gjatë;
– Tharja e syrit;
– Stresi dhe lodhja;
– Ekspozimi afat-gjatë ndaj ajrit të kondicionuar ose shumë të ngrohtë.

Kompjuteri i lodh sytë më shumë se librat sepse:
– Njerëzit kanë tendencën të pulisin më pak sytë dhe pulitja është thelbësore për lubrifikimin e syve;
– Ekrani reflektohet;
– Ekrani kërkon një pikëpamje të duhur;
– Ekrani ka kontrast të ulët.

Faktorë të tjerë që përkeqësojnë problemin me sytë janë: ajri i ndotur, mënyra e gabuar e të qëndruarit në këmbë ose ulur por edhe ngulitja e syve në ekran për një kohë të gjatë.

Lodhja e syve mund të jetë rraskapitëse dhe sfilitëse. Ajo nxit lodhjen fizike por edhe ndikon ndjeshëm tek aftësia e njeriut për tu përqendruar.

Ekspertët rekomandojnë adresimin e problemit sa më parë duke bërë një vizitë tek okulisti dhe mos abuzuar me pajisjet dixhitale.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë