Regjimi ushqimor që mund të largojë diabetin e tipit 2

Një studim i kohëve të fundit, sugjeron se planifikimi “i duhur” i regjimit ushqimor mund të bëjë një diagnozë si ajo e diabetit të tipit 2 një gjë të së kaluarës.

Regjimi ushqimor që mund të largojë diabetin e tipit 2

Autorët e këtij studimi nga Universiteti i British Columbia dhe Universitetit Teesside në Angli, mblodhën afro 200 të rritur të moshave nga 30 në 75 vjeç, të prekur nga diabeti.

Studiuesit i udhëzuan ata të ndiqnin një regjim specifik ushqimor 12-javor.


Ky regjim përbëhej nga marrje e ulët e kalorive (850 deri në 1.100 kalori në ditë), sasi të ulta karbohidratesh (më pak se 50 gr karbohidrate në ditë) dhe marrje e një sasie më të lartë të proteinave (110-120 gram në ditë).

Çfarë treguan rezultatet e këtij studimi dhe cilat janë këshillat e ekspertëve?

Sipas rezultateve të studimit, më shumë se një e treta e pjesëmarrësve hoqën dorë nga medikamentet e diabetit brenda tre muajsh.

Kjo ndodhi pasi ata treguan se patën përmirësime të konsiderueshme në nivelet e sheqerit në gjak, presionin e gjakut, peshën dhe në shëndetin e përgjithshëm.

Autorët e studimit shprehen se diabeti i tipit 2 mund të trajtohet dhe nganjëherë edhe të largohet me ndërhyrjet e duhura në mënyrën e të ushqyerit.

Siç është treguar edhe në studime të mëparshme, këto ndryshimeve shpesh mund të jetë një luftë e vërtetë.

Kjo pasi një plan ushqyerje që bazohet në kalori dhe karbohidrate të ulëta mund të jetë kufizues, kështu që ndjekja e tij për një periudhë afatgjatë mund të jetë një sfidë.

Ky ndryshim mund të rrisë edhe rrezikun e hipoglicemisë tek disa individë, gjë e cila mund të kërkojë mjekim me ilaçe.

Prandaj ekspertët theksojnë rëndësinë e kontrolleve të rregullta tek një farmacist, mjek ose dietolog.

Dhe kjo veçanërisht nëse dëshironi të filloni një plan ushqyerje me konsum të reduktuar të kalorive dhe karbohidrateve.

Këshillimi me një specialist është mënyra më efektive dhe më e sigurt për të bërë këto ndryshime në regjimin ushqimor dhe në stilin e jetesës.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës