Reagimi i organizmit ndaj të ftohtit

  • 10.02.2023
Reagimi i organizmit ndaj të ftohtit

Kur është ftohtë, informacioni për temperaturën e trupit arrin në tru, i cili organizon reaksionet e trupit, që nga organet e brendshme dhe deri tek truri.

Trupi ynë është si një grup termometrash: kur perceptojnë të ftohtin, sistemi reagon për të mbajtur funksionet tona jetësore. Temperatura e zonave të ndryshme të trupit, ndryshon kur jemi të ftohtë: zorrët dhe truri mbeten në 37 °C, ndërsa pjesët periferike dhe lëkura mund të ftohet.

Në lëkurën tonë, sensorët e temperaturës janë termoreceptorë: molekula të pranishme në fundet e neuroneve shqisore, të ndjeshme ndaj temperaturave të ndryshme. Ka termoreceptorë për të ndjerë të ftohtin dhe të tjerë për të nxehtin. Informacioni i temperaturës arrin në tru, i cili organizon reagimet e trupit: nga vasokonstriksion lëkurës (e cila jep zbehje, për shembull) në tkurrje të muskujve.


Truri

Informacioni i temperaturës arrin në tru, i renditur në korteksin cerebral (që na bën të perceptojmë të ftohtin) dhe në hipotalamus: ky është rajoni i trurit që merret me termorezolimin dhe nis një seri reagimesh.

Rrugët e frymëmarrjes

Ajri është i lagësht dhe i nxehur në hundë dhe në pjesën e parë të sistemit të frymëmarrjes. Në të ftohtë, aktiviteti i frymëmarrjes duhet të rritet: është e nevojshme për të marrë më shumë oksigjen, për të mbështetur prodhimin e ngrohjes.

Trupi

Indi adipoz kafe prodhon nxehtësi. Themelore në rregullimin e temperaturës së të sapolindurve, në të rriturit ajo është e vendosur në qafë dhe pranë vertebrave: një pozicion i shkëlqyer në veçanti për të ngrohur gjakun që shkon në tru dhe palcën kurrizore.

Muskujt

Një formë e mbrojtjes kundër të ftohtit është dridhjet: tkurrjet e vazhdueshme tonike të muskujve, të cilat si çdo lëvizje gjenerojnë nxehtësi. Dridhja e muskulit më të madh e bën nofullën të dridhet dhe i bën dhëmbët të rrahin.

Sistemi vaskular

Ka një vasokonstriksion sipërfaqësor: më pak gjak arrin në lëkurë dhe zvogëlon humbjen e nxehtësisë në mjedis. Gjaku devijohet në organet e brendshme, temperatura e të cilave duhet të mbahet. /KosovaPress/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë