Rastet kur diabetikët duhet të shkojnë në urgjencë

Rastet kur diabetikët duhet të shkojnë në urgjencë

Një nga sëmundjet më të përhapura të globit është pa dyshim diabeti, e sidomos diabeti i tipit 2.

Diabeti është cilësuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si sëmundja e shekullit.

Kryesisht për personat me probleme të mbipeshës, histori të sëmundjes së diabetit në familje apo ata që vuajne nga paradiabeti kujdesi duhet të jetë shumë i madh.


Ka raste, kur sëmundja përkeqësohet dhe shkakton pasoja të rënda që nënvizojnë nevojën urgjente për të shkuar tek mjeku.

Hiperglicemia

Hiperglicemia ndodh kur nivelet e sheqerit janë tepër të larta.

Nëse ky problem nuk trajtohet siç duhet, gjaku bëhet acidic dhe dëmton qelizat.

Njeriu rrezikon të bjerë në koma ose të humbasë jetën.

Simptomat e hiperglicemisë janë:

 • Etje e madhe
 • Urinim i shpeshtë
 • Të përziera ose të vjella
 • Mjegullim i shikimit
 • Frymëmarrje e shpejtë
 • Humbje e ndjenjave

Hipoglicemia

Hipoglicemia ndodh kur nivelet e gjakut në sheqer janë tepër të ulëta.

Nëse një diabetik nuk është në gjendje të rrisë nivelet e sheqerit në gjak, atëherë ai rrezikon të bjerë në koma ose të humbasë jetën.

Simptomat e hipoglicemisë janë:

 • Të dridhura ose dobësi
 • Dhimbje koke
 • Marramendje
 • Shikim të dyfishtë
 • Konfuzion
 • Humbje e ndjenjave

Lëndimet në këmbë

Diabeti dëmton nervat dhe rrjedhimisht shkakton mpirjet e këmbëve.

Kësioj një diabetik nuk është i vetëdijshëm për lëndimet që mund të pësojë në këmbë, gjë që më pas do i detyrojë mjekët ta amputojnë atë.

Sigurohuni që të kontrolloni shëndetin e këmbëve çdo ditë.

Ataku në Zemër

Diabeti i katërfishon gjasat e atakut në zemër.

Simptomat e hipoglicemisë janë :

Dhimbje dhe shtrëngim në kraharor

Dhimbje në pjesën e shpinës, shpatullës, qafës, nofullës.

Marrje e frymës.

Gjatë një ataku në zemër, çdo sekond ka rëndësi, ndaj duhet të shkoni menjëherë tek mjeku.

E njëjta gjë vlen edhe për isheminë.

Dështim të veshkave

Diabeti është i lidhur fort me sëmundjet e veshkave.

Përveç analizave të urinës, një diabetik duhet të tregojë kujdes ndaj këtyre simptomave.

 • Tension i lartë i gjakut
 • Urinim i shpeshtë
 • Enjtje të kyçeve dhe këmbëve
 • Nevojë e pakët për insulinë.
KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës