Problemet që shkakton sheqeri në trupin tuaj

  • 16.03.2023
<strong>Problemet që shkakton sheqeri në trupin tuaj</strong>

Jeni të fiksuar pas ëmbëlsirave, sheqerit dhe nuk rrinit dot as edhe një ditë pa të?! Është koha të lexoni çfarë dëmesh sjell ai për shëndetin tuaj.

Një sasi e vogël i duhet trupit, bëni mirë të mos e teproni. Por, ne shpesh hamë shumë akullore, çokollata, torta të ndryshme, dhe ushqime tjera te shijshme. Si rezultat, ne shtojmë peshë, lëkura rrudhet më herët, paraqiten aknet, dhe sjellë probleme edhe më serioze të shëndetit.

Kur është momenti që të reduktoni konsumimin e sheqerit: Ka situata kur njerëzit më të vërtetë duhet të reduktojnë marrjen e sheqerit. Përpos diabetit dhe sëmundjeve të tjera që lidhen me insulinë, konsumimi duhet të limitohet në këto raste:


Probleme me mbetjen shtatzënë: Shkencëtarët nga universiteti Harvard kanë zbuluar se ushqimet e ëmbla reduktojnë kualitetin e vezoreve dhe mundësinë për të mbetur shtatzënë.

Shtatzënia: Studimet e fundit kanë treguar se nënat që hanë shumë sheqer gjatë shtatzanisë janë më të rrezikuara për të zhvilluar asmë alergjike.

Probleme me fertilitet: Nivele të larta të glukozës në gjak reduktojnë prodhimin e testosteronit.

Përqendrimi: Sasia e madhe e sheqerit në gjak mund të shkaktojë dëme permanente në tru sipas UCLA-s.

Të ndjerit i etur vazhdimisht: Pirja e shpeshtë e ujit është një nga shenjat e konsumimit të lartë të sheqerit

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë