Pesë pije që ndihmojnë në rritjen e nivelit të hemoglobinës

  • 13.01.2023
<strong>Pesë pije që ndihmojnë në rritjen e nivelit të hemoglobinës</strong>

Ruajtja e një sasie të caktuar të hemoglobinës është shumë e rëndësishme për shëndetin tonë.

Ndihmon në funksionimin e duhur të trupit tonë, organeve, rrit energjinë, proceset gastrointestinale, shëndetin e trurit dhe sistemin imunitar dhe gjithashtu rregullon temperaturën e trupit.

Më poshtë janë 5 pije të shëndetshme që mund të rrisin nivelet e hemoglobinës


Lëngu i Spinaqit dhe Nenexhikut

Ky lëng është një burim i mirë i hekurit dhe lëndëve të tjera ushqyese të ndryshme si vitaminat A dhe C.

Lëng i kumbullave

Kumbullat e thata, ky frut është një burim i shkëlqyer energjie. Sipas hulumtimit, rreth gjysma e filxhanit me lëng kumbullesh është e mbushur me 17 për qind hekur. Përveç kësaj, kumbullat e thata gjithashtu ndihmojnë në kontrollin e rritjes së sheqerit në gjak.

Lëng kungullit

Kungujt janë shumë ushqyes, të ngarkuar me antioksidantë dhe minerale që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Për më tepër, është gjithashtu një burim i pasur hekuri.

Lëng panxhari

Panxhari është i pasur me lëndë ushqyese si mangan, folate, kalium, mangan, betainë, hekur dhe vitaminë C. Funksioni kryesor i panxharit është të ndihmojë në largimin e toksinave nga mëlçia dhe të forcojë qelizat e kuqe të gjakut në mënyrë që të mund të përdorë më shumë oksigjen.

Lëngu i farave të lirit

Farat e lirit janë shumë të pasura me antioksidantë, hekur dhe gjithashtu kanë përfitime të tjera shëndetësore. Ka qenë në përdorim për shekuj për të ndihmuar në rritjen e shëndetit veçanërisht për shkak të këtyre avantazheve që ofron.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë