Përse ndiheni të lodhur edhe pas tetë orëve gjumë?

  • 11.02.2023
Përse ndiheni të lodhur edhe pas tetë orëve gjumë?

Ekspertët rekomandojmë të flemë çdo natë nga tetë orë, në mënyrë që të zgjohemi të freskët dhe të palodhur.

Por një ekspert ka treguar se kjo mund të mos mjaftojë për t’i mbajtur larg ndjenjat e përgjumësisë, shkaku i një gabimi të madh të cilin e bëjmë thuajse të gjithë ne.

Dr. Carmel Harrington sugjeron se në vend se të përqendroni vetëm në atë se sa orë gjumë i bëni, duhet të fokusohemi edhe në atë se në çfarë ore zgjohemi, transmeton Telegrafi.


Duke folur për ‘Whimn’, specialisti australian ka thënë:

“Shumica e njerëzve nuk e dinë se ora në sa zgjoheni ndikon në kohën në të cilën mund të bini në gjumë atë natë… Kur shohim rreze dielli në mëngjes, truri jonë e ndalon prodhimin e melatoninës dhe kjo ndalesë e aktivizon orën tonë trupore 24-orëshe”.

Është e rëndësishme ta restartojmë orën tonë biologjike dhe ritmin cirkadian duke u zgjuar çdo mëngjes në të njëjtën orë.

Nëse nuk e bëni këtë, gjumi juaj do të sjell efekte negative, do të ndikojë në apetitin, motivimin dhe produktivitetin tuaj.

Konsistenca është çelësi për zgjidhjen e këtij problemi, prandaj përpiquni të bini dhe të zgjoheni nga gjumi në orën e saktë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë