Përfitimet shëndetësore të bajameve

  • 30.12.2021
Përfitimet shëndetësore të bajameve

Bajamet janë gjithashtu super të gjithanshme, pasi ato mund të përdoren në gatime të ëmbla dhe të shijshme. Fillimisht mësoni të gjitha informacionet që duhet t’i dini rreth bajameve, duke përfshirë përfitimet shëndetësore dhe mënyrat e ndryshme për t’i shijuar ato në shtëpi.

Bajamet mund të jenë të vogla, por ato përmbajnë shumë vlera ushqyese përfshirë këtu sasinë e lartë të proteinave, yndyrave të pangopura dhe të mira, fibrave, vitaminave dhe mineraleve, si kalciumi dhe magnezi. Ato janë gjithashtu të mbushura me antioksidantë të fuqishëm, duke përfshirë flavonoidet dhe vitaminën E.


Por, cilat janë përfitimet shëndetësore që vijnë me konsumimin e bajameve?

Bajamet mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve, promovojnë shëndetin e zorrëve, ndihmojnë në kontrollimin e sheqerit në gjak, zvogëlojnë rreziqet e sëmundjeve të zemrës, promovojnë shëndetin e trurit, e largojnë ndjenjën e urisë dhe të tjerë.

Nëse keni histori të alergjive ushqimore ose nëse jeni alergjik ndaj frutave të tjerë me bërthamën, si pjeshka apo kumbullat, konsultohuni me mjekun përpara se të hani bajame për herë të parë. Arroret, duke përfshirë edhe bajamet janë disa nga alergjenët më të zakonshëm sipas Akademisë Amerikane të Astmës Alergjike dhe Imunologjisë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë