Përdorimi i marijuanës mund të rrisë rrezikun për goditje cerebrale tek të rinjtë

Përdorimi i marijuanës mund të rrisë rrezikun për goditje cerebrale tek të rinjtë

Të rinjtë që përdorin marijuanë duket se përballen me një risk më të lartë për goditje cerbrale krahasuar me ata që nuk e përdorin këtë drogë.

Studiuesit mblodhën të dhëna nga një pyetësor i Qendrës së Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara, që përfshinte pothuajse 44,000 pjesmarrës të moshave nga 18 në 44 vjeç. Rreth 14% raportiuan se kishin përdorur marijuanë brenda muajit të kaluar.

Të rinjtë që kishin përdorur marijuanë kohët e fundit para se të bëhej studimi kishin 1.8 herë më shumë gjasa të përjetonin një goditje cerebrale krahasuar me ata që nuk përdornin marijuanë.


Rreziku i shte 2.5 herë më i lartë në përdoruesit e rregullt (më shumë se 10 ditë në muaj). Përdoruesit e rregullt të marijuanës që pinin dhe cigare të zakonshme kishin tre herë më shumë risk se sa jo – përdoruesit.

Meqenëse studimi ishtë vëzhgues, nuk vërtetohet plotësisht që marijuana  shkakton risk të rritur për goditje cerebrale. Gjithsesi, tymi i marijuanës përmban shumë nga toksinat e njëjta, irritantët dhe karcenogjenët e gjetur në tymin e cigareve, që është një kontribues i njohur për sëmundjet kardiovaskulare.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë