Përbërësit e avokados që ndihmojnë në shëndet

  • 21.03.2023
Përbërësit e avokados që ndihmojnë në shëndet

Avokadot janë një nga ushqimet më të shijshme, të pasura me ushqyese në planet.

Një rishikim i botuar në 2020 në Frontiers in Nutrition zbuloi se konsumuesit e rregullt të avokados kanë konsum më të lartë të fibrave, vitaminave E dhe K, magnezit dhe kaliumit se të tjerët.

Siç transmeton rtsh.al, një avokado e plotë ofron lëndët ushqyese të mëposhtme:


Kalori: 227 kalori, kryesisht nga 20 gram yndyrë të shëndetshme

Proteina: Pothuajse 3 gramë proteina

Karbohidratet: Rreth 12 gramë karbohidrate, që është mbi 30 për qind e objektivit ditor të fibrave

Folate: 30 për qind e vlerës ditore për folatin, vitaminat B janë përgjegjëse për metabolizmin e energjisë dhe prodhimin e qelizave të reja.

Vitamina K: 36 për qind e vlerës ditore për vitaminën K, është e nevojshme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave.

Vitamina C: 20 për qind e vlerës ditore për vitaminën C, një antioksidant i tretshëm në ujë që mbështet shëndetin imunitar dhe ndihmon sintezën e kolagjenit për të nxitur shërimin e plagëve.

Vitamina E: 13 për qind e vlerës ditore për vitaminën E, një antioksidant i tretshëm në yndyrë që mbështet strukturën e qelizave.

Kaliumi: 20 për qind e vlerës ditore për kaliumin, një elektrolit që mbështet shumë reaksione kimike dhe funksione nervore, muskujve dhe zemrës

Magnezi: 10 për qind e vlerës ditore për magnezin, i klasifikuar si një mineral kryesor është thelbësor për reaksionet strukturore dhe kimike në trupin e njeriut.

Ngrënia e yndyrave të shëndetshme ndihmon në zbrazjen e stomakut, gjë që ju mban të ngopur më gjatë se zakonisht dhe vonon rikthimin e urisë.

Mendimi se ngrënia e yndyrës ju bën të shtoni peshë është i gabuar. E vërteta është se ngrënia e yndyrave “të shëndetshme” është një strategji e zgjuar për humbjen e peshës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë