Një listë me ushqime që i bënë fëmijët më të zgjuar dhe më të përqënduar

  • 08.11.2022
Një listë me ushqime që i bënë fëmijët më të zgjuar dhe më të përqënduar

Një dietë e mirë është jetike në vitet e para të jetës së një fëmije pasi ndikon në zhvillimin e trurit të tyre dhe i ndihmon ata të mprehin aftësitë e tyre fizike dhe mendore.

Truri i njeriut është një organ që është përgjegjës për kontrollin e funksioneve të të gjithë trupit, kështu që një tru më i shëndetshëm dhe më i mprehtë do të thotë një individ i fortë fizikisht dhe mendërisht.

Më poshtë janë disa nga ushqimet që janë provuar të jenë jashtëzakonisht të dobishme për trurin e një fëmije:


Vezët keqinterpretohen si një nga shkaqet kryesore të shtimit të peshës, kur në fakt, ato përmbajnë sasi të larta të ushqyesve dhe proteinave, të cilat ndihmojnë të voglin tuaj në përqendrim. Shumë fëmijëve nuk u pëlqen të hanë vezë të ziera, kështu që ju mund të bëheni gjithmonë kreativë duke u dhënë atyre proteinat shumë të nevojshme në një formë më të këndshme si sallata me vezë ose sanduiç.

Kosi përmban sasinë e duhur të qumështit dhe yndyrave të nevojshme për forcimin e trurit të njeriut.

Konsumimi i perimeve të freskëta gjatë fazës së zhvillimit i ndihmon të rinjtë të ndërtojnë kujtesën e tyre pasi ato përmbajnë sasi të larta të proteinave, hekurit dhe antioksidantëve të pasur.

Konsumimi i peshkut është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur vitaminën D në trup, e cila ndihmon në përmirësimin e shëndetit mendor dhe parandalimin e humbjes së kujtesës.

Frutat janë një burim i shumtë i lëndëve ushqyese dhe pothuajse të gjitha përmbajnë antioksidantë të pasur, të cilët ndikojnë në përqendrimin e fëmijëve.

Tërshëra është një nga zgjedhjet më të shëndetshme për mëngjesin e fëmijëve. Ngrënia e tërshërës që në moshë të hershme mund të parandalojë sëmundjet e zemrës dhe ndihmon zhvillimin e trurit. Një tas me tërshërë me manaferra të freskëta është një opsion më i mirë për mëngjes sesa një tas me drithëra me sheqer, pasi sasia e panatyrshme e sheqerit ndikon në shëndetin e përgjithshëm të fëmjës suaj.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë