Nëse e pini kafen shpejtë, duhet ta dini këtë

  • 11.03.2023
Nëse e pini kafen shpejtë, duhet ta dini këtë

Kafeja konsiderohet padyshim pija më e njohur në botë (pranë ujit)

Sipas raporteve të Shoqatës Britanike të Kafesë, 2 miliardë filxhanë kafe konsumohen çdo ditë.

Përveç rritjes së energjisë, kafeja ofron disa përfitime të tjera, duke përfshirë përmirësimin e humorit, performancën më të mirë atletike. Është gjithashtu plot me antioksidantë të shëndetshëm të njohur për të luftuar inflamacionin dhe merr pjesë në rregullimin metabolik.


Megjithatë, sado që na pëlqen të fillojmë ditën, mund të ketë disa efekte anësore, veçanërisht kur e pimë shpejt, transmeton Telegrafi.

Kafja dhe të përzierat

Nëse keni nevojë për një nxitje të shpejtë të energjisë, mund ta pini shpejt një filxhan kafe të zezë. Por konsumimi i këtyre pijeve në një periudhë të shkurtër kohore mund të jetë një ide e keqe. Trupit tonë i duhet kohë për të përpunuar kafeinën.

Pirja ngadalë do të thotë gjithashtu se do të keni më shumë kohë për të vërejtur efektet e kafeinës. Sipas Healthline, konsumimi i tepërt i kafeinës mund të çojë në dridhje, rrahje të zemrës, ankth, të përziera.

Konsumimi kujdesshëm i kafes, i bën mirë sistemin tuaj të tretjes.

– Duke e mbajtur pijen në gojë pak më gjatë para gëlltitjes – d.m.th. duke pirë gllënjka të vogla – pështyma juaj ka më shumë kohë për të rënë në kontakt me kafen, gjë që mund të jetë e dobishme nga pikëpamja gastrointestinale – shpjegon Medi Pasquariello, dietologe, për Well Good.

Ajo shtoi se gëlltitja e kafesë gjithashtu mund të çojë në gëlltitjen e ajrit, i cili mund të shkaktojë simptoma të tilla si “fryrje, gazra, nauze, bulçim ose dhimbje”.

Si ta shijoni kafen pa pasoja të pakëndshme?

Nëse dëshironi të pini kafe rregullisht, por nuk doni të ndjeheni në ankth apo ta “shqetësoni” stomakun, së pari duhet të ngadalësoni.

– Do të thosha se ndoshta do të përjetoni ekuilibrin më të mirë të reduktimit të efekteve të padëshiruara nëse pini një filxhan kafe brenda 15 deri në 30 minuta – thekson dr. Medi.

Gjithashtu, është mirë që të hani diçka përpara se të pini kafenë tuaj.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë