Mëlçia e sëmurë dhe shenjat që mund shfaqen edhe në lëkurë

  • 17.01.2023
Mëlçia e sëmurë dhe shenjat që mund shfaqen edhe në lëkurë

Mëlçia është një organ kyç për tretjen e ushqimit dhe çlirimin e trupit nga substancat toksike dhe shumë gjëra mund të tregojnë probleme me këtë organ.

Sipas klinikës Mayo, sëmundjet e mëlçisë mund të jenë të trashëguara, por edhe të shkaktuara nga faktorë të ndryshëm që dëmtojnë mëlçinë, si viruset, konsumimi i alkoolit apo obeziteti.

Gjatë një periudhe kohe, sëmundjet që dëmtojnë mëlçinë dhe nuk trajtohen, mund të çojnë në ngecjen e këtij organi, një gjendje kërcënuese për jetën.


Pikërisht për këtë, paralajmërojnë mjekët, është e nevojshme të njihen në kohë simptomat që tregojnë për një mëlçi të sëmurë dhe disa prej tyre shfaqen edhe në lëkurë, transmeton KP.

Treguesit e problemeve janë si më poshtë:

– verdhëza

– kruajtje e lëkurës

– skuqje

– tendencë për të marrë mavijosje

– deformim i thonjve

– pika të kuqe me majë nga të cilat përhapen enët e gjakut që duken si rrjetë merimange

Secila prej këtyre simptomave tregon se është e nevojshme të kërkoni ndihmë profesionale sepse, megjithëse jo gjithmonë kështu, këto dukuri shpesh tregojnë sëmundje të mëlçisë.

Për shembull, verdhëza shpesh mund të jetë shenjë e hepatitit ose cirrozës, kruajtja e lëkurës shpesh tregon kolestazë – një çrregullim i pjesshëm ose i plotë i rrjedhjes së tëmthit, ndërsa deformimi i thonjve më së shumti tregon sëmundje kronike të mëlçisë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë