Lënia e duhanit përmirëson rrahjet e zemrës që në minutat e para

  • 17.12.2022
Lënia e duhanit përmirëson rrahjet e zemrës që në minutat e para

Përmirësimi i shëndetit nga lënia e duhanit nis që 20 minutat e para. Dihet që tymi i duhanit përmban substanca kancerogjene që i bëjnë keq shëndetit të njeriut, madje edhe personave që nuk janë duhanpirës, por thithin tymin e duhanit në ambientin ku qëndrojnë.

Cilat janë ndryshimet e para kur një njeri lë duhanin?

Përmirësimi i shëndetit nga lënia e duhanit nis që 20 minutat e para.


Dihet që tymi i duhanit përmban substanca kancerogjene që i bëjnë keq shëndetit të njeriut, madje edhe personave që nuk janë duhanpirës, po thithin tymin e duhani në ambientin ku qëndrojnë.

Si pjesë e një raporti të lëshuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, efektet potencialisht shkatërruese të pirjes së duhanit janë në të vërtetë larg rrugës së njëanshme.

Pas vetëm 20 minutash, fillojnë përmirësimet e para shëndetësore, me rënien e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut.

Brenda 12 orësh nivelet e monoksidit të karbonit kthehen në normale dhe pas disa javësh funksioni i mushkërive rritet dhe qarkullimi përmirësohet. Edhe rreziku i shtuar për goditje në tru ose sëmundje koronare të zemrës zhduket brenda 15 viteve.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë