Lënia e duhanit, disa mënyra ideale për t’ia dalë mbanë

  • 17.03.2020
Lënia e duhanit, disa mënyra ideale për t’ia dalë mbanë

Heqja dorë nga duhani mund të jetë një mision i vështirë por kjo nuk do të thotë që është e pamundur.

Më poshtë do të lexoni disa këshilla për t’i rezistuar këtij vesi të rrezikshëm.

Uji dhe Ushqimet


Pini ujë të ftohtë me pipëz.

Në këtë mënyrë do të zëvëndësoni refleksin thithës të cigares.

Për më tepër, kështu do të lehtësohet çlirimi i dopaminës, një substance që përmirëson humorin.

Ngrënia e racioneve të vogla e të shpeshta të ushqimit gjithashtu zbut dëshirën për cigare.

Zgjidhni barishte dhe perime që mos të shtoni në peshë.

Përmirësime Të Menjëhershme

Mbani shënime për ndryshimet që ndodhin në jetën tuaj: kursimi i parave, aroma më e mirë, ndjesia e kontrollit dhe energjia.

Larja e Dhëmbëve

Me lënien e duhanit, goja nuk do të mbajë më erë të keqe.

Lajini dhëmbët shpesh dhe nuk do të dëshironi të ndizni një cigare për të ndotur dhëmbët e pastër.

Mos Pini Alkool

Alkoli shkon shumë me duhanin dhe mund të luhasë dëshirën për vetëkontroll.

Qëndroni në vende ku nuk pihet duhan

Shkoni në kinema, bibleotekë apo bare ku nuk pihet duhan.

Këto vende të shpërqendrojnë nga dëshira.

Kujtohuni Për Arsyet Që Ju Shtynë Ta Lini Duhanin

Lërini shënime vetes që të kujtoheni për arsyet që ju shtynë të hiqni dorë nga ky vez.

Jini Aktivë

Aktiviteti fizik është një shpërqendrim mjaft i mirë nga dëshira për të pirë cigare.

Ecja është një alternativë por më pas mund të kryeni ushtrime dhe aktivitete të tjera.

Mbusheni Kalendarin

Në javët e para, mbusheni kalendarin me aktivitete ku duhet të merrni pjesë.

Bëni plane me miqtë dhe familjen.

Sa më të zënë të jeni aq më pak do të keni dëshirë të pini cigare.

Përtypuni

Në vend të cigares, përtypni një çamçakëz, karamele ose një karrotë.

Mbani diçka me vete gjatë gjithë kohës.

Kujdes Me Kafenë

Kafeina ju ndihmon të jeni më energjikë në shumicën e rasteve.

Por në rastet e lënies së cigares ajo ju bën të ndiheni me të tensionuar dhe të stresuar.

Mos Hiqni Dorë

Kur të keni kaluar dy javët e para, do të ndiheni shumë më mirë.

Por kujdes mos bini pre e tundimeve.

Edhe nëse bëni një gabim mos jini të ashpër me veten.

Qëndrojini zotimit tuaj.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë