Kura të thjeshta natyrale kundër dhimbjes së duarve

  • 20.05.2022
Kura të thjeshta natyrale kundër dhimbjes së duarve

Duart janë ndër pjesët e trupit që vihen në punë më shumë.

Kjo i bën ato një shënjestër të lehtë të dhimbjes.


Ekspertët shëndetësorë kanë renditur disa mënyra natyrale të shuarjes së dhimbjes së duarve.

Kurat natyrale kundër dhimbjes së duarve

Uji i ngrohtë

Mbajini duart në ujë të ngrohtë për 15 deri në 20 minuta disa herë në ditë.

Uji i ngrohtë përmirëson qarkullimin e gjakut dhe qetëson muskujt nga ku buron dhimbja.

Menjëherë pas nxjerrjes nga uji, thajini duart dhe lyejini me krem që t’i zbusni ato.

Pirja e ujit

Uji është një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe heqjen e toksinave të akumuluara në muskuj.

Sipas të dhënave uji hidraton ligamentet dhe lehtëson lëvizshmërinë e duarve.

Në këto raste, rekomandohet të pini 10-12 gota me ujë në ditë që të hidratoheni siç duhet.

Duart kanë nevojë për pushim

Pushimi është një nga mënyrat më të mira për të lehtësuar dhimbjet e duarve.

Mos ushtroni presion ndaj tyre dhe mos bëni asgjë që të shtojë dhimbjet.

Kompresat e ftohta

Sipas të dhënave kompresat e ftohta janë efikase kundër të gjitha dhimbjeve, përfshirë ato të duarve.

Vendosni kompresa në duar dhe mbajini për 10-15 minuta disa herë në ditë.

Kompresa mund të përgatitet duke vendosur kuba akulli në një qese plastike të cilën mund ta mbështillni me peshqir përpara se ta vendosni mbi zonën e prekur nga dhimbja.

Masazhi i duarve

Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, bëni masazh special për duart.

Një masazh i tillë mund të jepet vetëm nga një profesionist, i cili identifikon lehtë burimin e dhimbjes.

Një masazh i tillë duhet bërë një herë në ditë deri sa dhimbja të shuhet.

Nëse dhimbja zgjat shumë ditë, konsultohuni me një mjek profesionist.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë