Kjo është era e çuditshme që mund të jetë shenjë e kancerit

  • 17.03.2023
Kjo është era e çuditshme që mund të jetë shenjë e kancerit

Erërat e çuditshme mund të jenë të bezdisshme, por një ekspert tani ka zbuluar se një erë e çuditshme vaginale mund të jetë një shenjë e kancerit të qafës së mitrës.

Vagina ka një bakter natyral që është aty për të mbajtur dhe për këtë arsye ka gjithmonë një erë të lehtë.

Dr.Bryony Henderson  tha për sa kohë që aroma është normale për ju dhe jeni mirë, atëherë nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, megjithatë ajo tha se në raste të rralla kjo mund të jetë për shkak të një sëmundjeje.


“Shumë rrallë, sekrecionet me erë të keqe mund të jenë simptomë e kancerit të qafës së mitrës. Shkarkimet dhe aroma vaginale nuk kanë gjasa të jenë simptomat e vetme ose të para. Ju mund të keni përjetuar gjakderdhje gjatë marrëdhënieve seksuale, ose ndoshta njolla të herëpashershme që bëhen më të rregullta”, u shpreh ai.

Ka rreth 850 vdekje nga kanceri i qafës së mitrës në MB çdo vit, rreth dy çdo ditë, thotë

Cancer Research UK, ka bërë të ditur se ka rreth 850 vdekje nga kanceri i qafës së mitrës në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit, që do të thotë rreth dy çdo ditë, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Këto të dhëna gjithashtu thonë së kanceri i në mitër, ose në qafën e mitrës është i 19-ti më i zakonshëm në vend, me rreth 3 mijë e 200 gra që diagnostikohen çdo vit.

Sipas studimeve kryesore të sëmundjes përfshijnë gjakderdhje vaginale që është e pazakontë, kjo përfshin gjakderdhje gjatë ose pas seksit, gjakderdhje midis periodave ose pas menopauzës dhe periodat më të rënda se zakonisht.

Simptoma tjera janë edhe ndryshimet në sekrecionet vaginale, dhimbjet gjatë seksit, dhimbjet në pjesën e poshtme të shpinës ose edhe në pjesën e poshtme të barkut.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë