Këto janë “superushqimet” që ju përmirësojnë kujtesën

  • 28.11.2022
Këto janë “superushqimet” që ju përmirësojnë kujtesën

Konsumimi i ushqimeve të duhura mund të ketë një ndikim të jashtëzakonshëm në trupin dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Këto 12 ushqime të zgjedhura mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni shëndetin tuaj, ta bëjnë trurin tuaj të punojë më shpejt, të rigjenerojë kockat tuaja dhe të forcojë kujtesën.

Mollët– Ata jo vetëm që janë të shijshme, por gjithashtu mund të ndihmojnë shëndetin e trurit tuaj.

Avokado– Konsumimi i avokados mund t’ju ​​ndihmojë të rrisni qarkullimin e gjakut në tru.


Boronicat– Boronicat janë të mbushura me antioksidantë dhe mund të mbrojnë trurin tuaj nga plakja.

Çaji i gjelbër– Mund të ju ndihmojë të rrisni kapacitetin e trurit tuaj dhe të përmirësoni kujtesën. Ai gjithashtu rrit funksionin njohës dhe përqendrimin. Pini dy ose tre gota në ditë për rezultate të shkëlqyera.

Çokollatë e zezë– Çokollata e zezë përmban antioksidantë dhe kafeinë dhe mund të përmirësojë përqendrimin dhe kujtesën tuaj.

Arra– Arrat përmbajnë lëndë ushqyese të panumërta. Ato mund të rrisin rrjedhën e oksigjenit dhe mund të forcojnë enët tuaja të gjakut.

Shafrani i Indisë– Shafrani i Indisë mund të parandalojë inflamacionin dhe të rrisë kujtesën.

Rozmarina– Konsumimi i rozmarinës do t’ju ndihmojë të rrisni performancën e trurit.

Domatet– Ato përmbajnë likopen, një përbërje që mbron qelizat e trurit nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Panxhari– Mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.

Peshqit– Peshku është i mbushur me Omega-3, e cila është thelbësore për shëndetin e trurit.

Drithërat e plota– Ato janë të mbushur me Omega-3 dhe fibra, të cilat mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni shëndetin e trurit. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë