Këto janë shenjat e para të kancerit të mushkërive

Këto janë shenjat e para të kancerit të mushkërive

Në një studim të gjerë, studiuesit analizuan të dhëna nga 27.795 pacientë të diagnostikuar me kancer të mushkërive nga 2000 deri në 2017, dhe arritën në përfundimin se treguesit më të hershëm të sëmundjes ishin gulçim dhe një kollë e gjatë, sado e butë të jetë ajo.

Jo vetëm kaq, këto dy simptoma shpesh u injoruan nga vetë pacientët dhe mjekët, derisa të ndodhin simptoma të tjera shtesë, të tilla si kollitja, anemia, humbja e peshës dhe të ngjashme, sipas Daily Mail.

Më parë, simptoma e parë e kancerit të mushkërive ishte kollitja me gjak, por është një koncept i vjetër dekada dhe në disa kancer kjo simptomë shfaqet vetëm në fazat e vona të sëmundjes.


“Ne shohim një ndryshim të madh në simptomat e para të sëmundjes që mjekët shohin, dhe kjo vjen paralelisht me zbulimin e hershëm të ndryshimeve malinje”, tha bashkautori i studimit,  Willie Hamilton.

Kanceri i mushkërive ka qenë prej kohësh i shoqëruar vetëm me pirjen e duhanit. Megjithëse pirja e duhanit shkakton rreth 85 për qind të rasteve të kancerit të mushkërive, mijëra duhanpirës jo, duke përfshirë duhanpirësit pasivë, vdesin nga sëmundja në të gjithë botën.

Njohja më e mirë për simptomat, të cilat do të ndihmojnë në zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe rritjen e shanseve të kurimit, është thelbësore, sipas mjekëve britanikë në revistën ‘Royal Society of Medicine’.

Çdo vit në Evropë, 500.000 njerëz diagnostikohen me kancer të mushkërive. Kanceri i mushkërive është kanceri më i zakonshëm dhe vdekjeprurës në botë, si dhe në vendin tonë.

Sipas disa vlerësimeve, kanceri i mushkërive në fazën e hershme është i shërueshëm në 50 për qind të rasteve, domethënë jeta mund të zgjatet, ndërsa shërimi në atë që tashmë është metastazuar është më pak se 5 për qind.

Një nga arsyet për këtë është simptomat jo specifike, e cila është arsyeja pse shpesh duhet shumë kohë para se sëmundja ose mjekët e përgjithshëm ta shoqërojnë atë me sëmundjen.

Shqetësimi është i nevojshëm nëse keni një kollë të vazhdueshme, me dhimbje në gjoks, lodhje dhe humbje të energjisë dhe humbje peshe.

Simptomat që nuk duhet të anashkaloni në asnjë mënyrë:

Kollë që nuk ndalet pas dy deri në tre javë

Kollë e rënduar

Infeksione inflamatore të gjoksit

Kollitja e gjakut

Dhimbje gjatë frymëmarrjes dhe kollitjes

Gulçim i shpeshtë, edhe kur nuk ka përpjekje të madhe

Lodhje e përhershme dhe mungesë energjie

Humbja e oreksit dhe humbja e pashpjegueshme e peshës

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë