Keni pasur gjithmonë buzë të çara? Urgjentisht duhet ta bëni analizën e gjakut!

  • 18.01.2023
Keni pasur gjithmonë buzë të çara? Urgjentisht duhet ta bëni analizën e gjakut!

Një simptomë që të gjithë e injorojnë tregon një sëmundje që duhet trajtuar menjëherë

Ju janë vazhdimisht buzët të çara dhe nuk ju ndihmon as aplikimi i përditshëm i yndyrës së rrushit as preparate të ngjashme?

Kjo do të mund të jetë një simptomë e cila paralajmëron një gjendje serioze, thonë mjekët!


Buzët e çara nuk shfaqen vetëm që keni shprehi të keqe që vazhdimisht i lëpini buzët, që qëndroni shpesh në lokale ku ajri është shumë i thatë apo, megjithatë, jashtë janë temperaturat jashtëzakonisht të ulëta.

Ekspertët thonë që mund të paralajmërojnë aneminë! – transmeton Telegrafi.

Buzët e plasaritura shfaqen jo vetëm për shkak të ajrit shumë të thatë në ambiente të mbyllura, ngricave të forta ose zakonit të lëpirjes së vazhdueshme të buzëve, por edhe si pasojë e anemisë. Kjo gjendje është në fakt një nivel i reduktuar i hemoglobinës dhe rruazave të kuqe të gjakut dhe mund të jetë e rrezikshme.

Anemia është shpesh një simptomë që diçka në trup nuk funksionon siç duhet, mund të tregojë sëmundje onkologjike ose të shoqëruara me gjakderdhje kronike (ulcera ose sëmundje erozive të sistemit tretës, hemorroide). Ekspertët e konsiderojnë aneminë një gjendje shumë të rëndë dhe vëmendje e veçantë i kushtohet simptomave që e tregojnë atë.

Mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje kërcënuese për jetën

Ju mund të përcaktoni se buzët e plasaritura janë një shenjë e anemisë sipas specifikave të caktuara. Këto çarje ndodhin në cepat e gojës dhe janë aq të dhimbshme sa shkaktojnë probleme gjatë ngrënies, madje edhe për të qeshur.

Shkencëtarët kanë zbuluar se në 35 për qind të rasteve, shkaku i cheilitisit angular, është mungesa e hekurit. Në këtë rast, kremrat dhe lubrifikantët nuk do të ndihmojnë. E vetmja mënyrë për të zgjidhur problemin është trajtimi i anemisë dhe zëvendësimi i mungesës së hekurit.

Përveç kësaj, disa ushqime mund të jenë të dobishme. Shtuka (Esox lucius) është një nga peshqit më të dobishëm për problemet e mungesës së hekurit! 100 g e këtij peshku përmban dyfishin e sasisë ditore të kobaltit dhe ky element rikthen vitaminën B12. Mungesa e kësaj vitamine, rezulton, është një shkak i zakonshëm i anemisë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë