Disa arsye të shëndetshme se pse duhet të pini më shumë çaj

Disa arsye të shëndetshme se pse duhet të pini më shumë çaj

Dieta ushqimore luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e zemrës. Me shtimin e rasteve të sëmundjeve të zemrës, kjo mund të jetë koha më e mirë për të rritur ndërgjegjësimin rreth ushqimeve që ndihmojnë në luftën ndaj këtyre sëmundjeve.

Një nga produktet më të preferuara dhe surprizuese me një sërë efektesh pozitive në shëndetin kardiovaskular është çaji.

Ja disa arsye se pse duhet të pijmë më shumë çaj (të pa ëmbëlsuar nëse është e mundur):


1. Qetëson inflamacionin

Çaji është një nga burimet më të mira të flavonoideve, apo përbërësve natyralë bimorë që lidhen me shumë përfitime për shëndetin e zemrës. Flavonoidet mund të qetësojnë inflamacionin, gjë që mund të reduktojë bllokimin e arterieve. Si çaji i zi edhe ai jeshil përmbajnë flavonoide, por çaji jeshil ka sasi pak më të lartë.

2. Përmirëson kolesterolin

Çaji ndihmon në ngadalësimin e uljes së kolesterolit “të mirë” HDL në trup, që ndodh natyrisht gjatë plakjes. Gjithashtu mund të ulë në mënyrë domethënse riskun për sëmundje të zemrës dhe goditje cerebrale duke reduktuar kolesterolin “e keq” LDL që grumbullohet në arterie.

3. Përmirëson shëndetin e zorrëve

Flavonoidet që gjenden në çajin e zi apo jeshil mund të rrisin sasinë e bakterieve të mira dhe të ulin sasinë e bakterieve të dëmshme të mikrobiomës së zorrëve, një nga sistemet shëndetësorë kyç të mbrojtjes në trup.

4. Ndihmon me hidratimin

Çaji është hidratues. Është pothuajse i gjithi ujë në fund të fundit. Hidratimi është i rëndësishëm për funksionin e zemrës dhe qarkullimit të gjakut. Vetëm mos harroni të pini dhe ujë.

5. Ka shije të mirë

Mund të duket diçka e vogël, por është në fakt shumë e rëndësishme. Ndryshimet e shëndetshme në stilin e jetesës janë më të lehta për t’u bërë kur ato janë të këndshme, të pëlqyeshme dhe të disponueshmë, dhe çaji i plotëson të gjitha këto.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë