Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj

  • 15.02.2022
Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj

Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion të çuditshëm që ndërpret qarkullimin e gjakut.

Por nëse keni tendencë të ndjeni këtë ndjesi shpimi ose mpirjeje në dorë ose gishta më shpesh se zakonisht, mund të keni të bëni me një problem më të madh.


Mund të keni sindromën e tunelit karpal

Gishtat tuaj të mpirë gjatë natës mund të lidhen me një gjendje të quajtur sindroma e tunelit karpal.

Mirja në gishtin e madh dhe gishtin e parë është zakonisht për shkak të ngjeshjes së nervit mesatar në ‘tunelin karpal’, një rrugëkalim i ngushtë i përbërë nga ligamente dhe kocka në anën pëllëmbë të dorës.

Kjo shypje nervore ndodh kur diçka në mënyrë të përsëritur shtrydh, ushtron presion ose irriton nervin.

Çdo lëvizje e përsëritur që përfshin përkulje të shpeshtë të kyçit të dorës mund të shkaktojë ose të kontribuojë në këtë shqetësim.

Për të trajtuar këtë shqetësim mund t’ju duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

Mund të keni një nerv tjetër të ngjeshur ose të dëmtuar

Edhe nerva të tjerë mund të shkaktojnë mpirje në duar dhe gishta.

Në të vërtetë, shkaku i dytë më i zakonshëm i mpirjes në njërën dorë është ngjeshja e nervit ulnar (i cili shkon nga zona e bërrylit te gishtat).

Kjo mund të ndodhë nëse i ushtroni shumë presion bërrylit ose kyçit të dorës gjatë gjumit.

Në këtë rast, mpirja ndodh në gishtin e vogël, në gishtin e unazës dhe ndonjëherë në gishtin e mesit.

Ndonjëherë  fjetja në një pozicion tjetër që nuk krijon presion ose tendosje në krahun tuaj mund të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur problemin.

Në rastet më të rënda, mund të jetë e nevojshme një ndërhyrje kirurgjikale.

Mund të keni spondilozë të qafës

Mungesa e ndjesisë në gishtat tuaj mund të jetë një shenjë e spondilozës së qafës.

Kjo gjendje karakterizohet nga konsumimi i disqeve kurrizore në qafë që ndodh me plakjen.

Edhe pse shumë njerëz nuk shfaqin simptoma, të tjerë përjetojnë dhimbje dhe ngurtësi në qafë, ndjesi shpimi, mpirje dhe dobësi në krahë, duar ose këmbë.

Në varësi të ashpërsisë së simptomave tuaja, mjeku juaj mund të përshkruajë medikamentet e duhura.

Përveç kësaj, terapia fizike mund të jetë e dobishme për menaxhimin e këtij problemi.

Mund të keni sindromën e daljes së kraharorit

Një çrregullim i rrallë i quajtur sindroma e daljes torakale mund të jetë burimi i mpirjes së duarve gjatë natës.

Kjo gjendje ndodh kur enët e gjakut ose nervat që shtrihen në zonën midis brinjës tuaj të parë dhe kockës së klavikulës ngjeshen.

Ka disa lloje të kësaj sindrome, kështu që simptomat mund të ndryshojnë, në varësi të nervave ose enëve ngjeshura të gjakut.

Mund të keni një problem tjetër shëndetësor

Duart e mpira gjatë gjumit mund të jenë gjithashtu një efekt anësor i një problemi tjetër më serioz shëndetësore.

Për shembull, njerëzit me diabet, ose të tipit 1 ose të tipit 2, janë më të ndjeshëm ndaj neuropative të tilla.

Kjo për shkak se disa sëmundje si diabeti rrisin rrezikun e dëmtimit të nervave.

Në mënyrë të ngjashme, kushtet inflamatore kronike, të tilla si artriti reumatoid, mund të inflamojnë indet tuaja.

Përsëri, bisedoni me mjekun tuaj, i cili mund të ndihmojë në identifikimin e çdo problemi që mund të shkaktojë mpirjen e duarve tuaja.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë