Çfarë do të thotë nëse fëmija nuk përgjigjet kur e thërrisni emrin e tij?

  • 12.01.2023
Çfarë do të thotë nëse fëmija nuk përgjigjet kur e thërrisni emrin e tij?

Të gjithë mendojnë fillimisht për autizmin, por një psikologe thekson edhe katër arsye të tjera

Situatat në të cilat fëmija nuk i përgjigjet emrit të tij shqetësojnë prindërit.

Psikologia, Dr. Anna Kroncke zbuloi se për një periudhë të caktuar një sjellje e tillë e fëmijës konsiderohet normale.


“Nëse dëgjimi i fëmijës suaj është i mirë, mund të prisni që ai të reagojë kur dikush e thërret. Përgjigjja e tij mund të duket si një buzëqeshje, një tundje me kokë, duke krijuar kontakt me sy ose duke iu përgjigjur një pyetjeje, nëse e keni bërë një të tillë”, shpjegoi Anna duke shtuar se fëmijët fillojnë të përgjigjen kur e thërrisni emrin e tyre nga muaji i shtatë deri në muajin e nëntë, por nuk përjashtohet mundësia që të ndodhë në moshën njëvjeçare, transmeton Telegrafi.

Kur ka arsye për shqetësim?

“Nëse është jashtëzakonisht e vështirë për të tërhequr vëmendjen e fëmijës ose fëmija nuk përgjigjet fare kur e telefononi ose kur përpiqeni t’i tregoni diçka, kjo është një nga shenjat e para që diçka nuk shkon. Shumica e njerëzve dyshojnë për dëgjimin e fëmijës, ndërsa disa thonë se fëmija duket sikur është në një botë të tijën. Në këtë rast mund të dyshohet për autizëm apo ndonjë çrregullim tjetër që pengon zhvillimin e fëmijës”, shpjegon psikologia.

Megjithëse shumica e njerëzve zakonisht mendojnë fillimisht për autizmin, ka kushte të tjera që bëjnë që një fëmijë të mos i përgjigjet emrit të tij, si p.sh.

▪ Ankthi social
▪ Çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes ose ADHD.
▪ Trauma që bën që fëmija të shmangë ndërveprimet sociale.
▪ Një lëvizje e fundit ose një ndryshim i rëndësishëm në mjedis.

Çfarë duhet të bëj nëse fëmija nuk përgjigjet?

Në rast se vini re se fëmija juaj nuk i përgjigjet emrit dhe është më shumë se një vjeç, psikologu këshillon që të mos bëni panik dhe të mendoni menjëherë për skenarin më të keq, por megjithatë rekomandohet të kontaktoni mjekon ose pediatrin.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë