Arsyet pse trupi juaj “kërkon” kripë

  • 06.02.2023
Arsyet pse trupi juaj “kërkon” kripë

Edhe pse kripa shpesh ka një “nam të keq” si një përbërës jo i shëndetshëm, duhet ta konsumojmë atë në baza ditore. Nëse e gjeni veten të dëshiruar për kripë, mund të ketë një arsye të mirë.

Natriumi dhe kloruri janë dy elektrolite thelbësore që kombinohen për të formuar kripën e tryezës. Elektrolitet janë përgjegjëse për përcjelljen e ngarkesave elektrike brenda trupit, duke çuar në tkurrje të muskujve. Këto lëndë ushqyese luajnë gjithashtu një rol të rëndësishëm në ekuilibrin e lëngjeve, pH të gjakut dhe funksionin nervor.

Nëse trupi juaj ka “mall për kripë”, mund të jetë mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë se ka varfëruar lëndët ushqyese të kripës ose thjesht mund të lidhet me zakonet tuaja të të ngrënit ose hormonet.


Dehidratim

Për shkak se natriumi dhe kloruri janë të nevojshëm për ekuilibrin e lëngjeve në trup, dehidrimi mund të shkaktojë nevojën për më shumë kripë. Kjo është mënyra e trupit tuaj për t’ju bërë të hani ose pini më shumë natrium dhe klorur që mund të ndihmojnë në përmirësimin e statusit tuaj të hidratimit.

Përveçse të hani më shumë kripë, mund të dëshironi edhe më shumë ujë për të përmirësuar më tej hidratimin tuaj. Kur jeni të dehidratuar, mund të vëreni disa simptoma të tjera përveç dëshirës për kripë – dhimbje koke, ulje të urinimit, letargji dhe ndjenjë etjeje.

PMS

PMS mund të shkaktojë një sërë simptomash, dhe ndërsa disa mund të vërejnë më shumë simptoma emocionale si ndryshimet e humorit, të tjerët gjithashtu mund të vërejnë një ndryshim në oreks dhe dëshira për ushqime të kripura specifike. Edhe pse nuk ka një teori të mirëpërcaktuar se pse ndodh kjo, mendohet se hormonet e luhatshme luajnë një rol.

Stresi

Një gjendje tjetër ku përfshihen hormonet mund të jetë arsyeja pse keni dëshirë për kripë – stresi. Hormoni kryesor që ndihmon trupin tuaj të përballet me stresin quhet kortizol. Ky hormon lirohet nga gjëndrat mbiveshkore si përgjigje ndaj stresit dhe ndryshon funksionet e trupit, presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe madje edhe përdorimin e glukozës për të ndihmuar trupin.

Mosbalancimi i elektroliteve

Çdo gjë që mund t’ju bëjë të humbni më shumë lëngje se zakonisht, të tilla si ajo që mund të përjetoni gjatë stërvitjes, koha në një klimë të nxehtë dhe të lagësht, ose me ethe, të vjella ose diarre, mund të çojë në një çekuilibër elektrolit.

Së bashku me humbjen e lëngjeve të trupit që mund të përjetoni në këto kushte, ju gjithashtu humbni elektrolite të vlefshme, si natriumi, i cili më pas mund të çojë në dëshirat për kripë. /KP

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë