13 përfitimet shëndetësore nga kafeja që me siguri nuk i dinit

13 përfitimet shëndetësore nga kafeja që me siguri nuk i dinit

Kafeja është një pije mjaft e njohur në të gjithë globin për një numër të madh përfitimesh shëndetësore

Falë niveleve të larta të antioksidantëve dhe lëndëve ushqyese të dobishme, gjithashtu duket se është mjaft e shëndetshme.

Studimet tregojnë se personat që konsumojnë kafe rrezikohen shumë më pak nga disa sëmundje të rënda.


Këtu janë 13 përfitimet kryesore të kafesë në shëndet, sipas Healthline:

1. Mund të përmirësojë nivelet e energjisë dhe t’ju bëjë më të zgjuar

Kafeina bllokon një neurotransmetues frenues në trurin tuaj, çka shkakton një efekt stimulues. Kjo përmirëson nivelet e energjisë, gjendjen shpirtërore dhe aspekte të ndryshme të funksionit të trurit.

2. Mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin

Disa studime tregojnë se kafeina mund të rrisë djegien e dhjamit dhe gjithashtu ritmin e metabolizmit.

3. Mund të përmirësojë në mënyrë drastike performancën fizike

Kafeina mund të rrisë nivelet e adrenalinës dhe të çlirojë acide yndyrore nga indet tuaja yndyrore. Kjo gjithashtu çon në përmirësime të dukshme në performancën fizike.

4. Përmban lëndë ushqyese thelbësore

Kafeja përmban disa lëndë ushqyese të rëndësishme, përfshirë riboflavin, acid pantotenik, mangan, kalium, magnez dhe niacinë.

5. Mund të ulë rrezikun për diabetin tip 2

Disa studime vëzhguese tregojnë se personat që konsumojnë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët të diabetit tip 2, një gjendje e rëndë që prek miliona njerëz në të gjithë botën.

6. Mund t’ju mbrojë nga sëmundja e Alzheimerit dhe Dementia

Personat që pinë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët për t’u prekur nga Alzheimer, që është një shkak kryesor i dementias në të gjithë botën.

7. Mund të ulë rrezikun e Parkinsonit

Personat që konsumojnë kafe kanë deri në 60% më pak rrezik për t’u prekur nga sëmundja e Parkinsonit, çrregullimi i dytë më i zakonshëm neurodegjenerator.

8. Mund të mbrojë mëlçinë tuaj

Personat që pinë kafe kanë një rrezik shumë më të ulët të cirrozës, e cila mund të shkaktohet nga disa sëmundje që prekin mëlçinë.

9. Ul rrezikun e depresionit dhe ju bën të ndiheni më të lumtur

Kafeja duket se ul rrezikun e shfaqjes së depresionit dhe mund të zvogëlojë në mënyrë dramatike rrezikun e vetëvrasjes.

10. Mund të ulë rrezikun e disa llojeve të kancerit

Kanceri i mëlçisë dhe kolorektal janë shkaqet e treta dhe të katërta kryesore të vdekjes nga kanceri në të gjithë botën. Pirësit e kafesë kanë një rrezik më të ulët të prekjes nga këto sëmundje, shkruan Class.

11. Nuk shkakton sëmundje të zemrës dhe mund të ulë rrezikun e goditjes në tru

Kafeja mund të shkaktojë rritje të butë të presionit të gjakut, e cila zakonisht zvogëlohet me kalimin e kohës. Pirësit e kafesë nuk kanë një rrezik në rritje të sëmundjes së zemrës dhe kanë një rrezik pak më të ulët të goditjes në tru.

12. Mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Disa studime tregojnë se pirësit e kafesë jetojnë më gjatë dhe kanë një rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme.

13. Burimi më i madh i antioksidantëve në dietën perëndimore

Kafeja është e pasur me antioksidantë të fuqishëm dhe shumë njerëz marrin më shumë antioksidantë nga kafeja sesa nga frutat dhe perimet./telegrafi/

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë