Policia e Kosovës dënon 26 qytetarë për mosrespektim të masave anti-COVID

Policia e Kosovës dënon 26 qytetarë për mosrespektim të masave anti-COVID
Çlirim Gashi

11.06.2021 / Kronika

Policia e Kosovës krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, vijojnë kontrollet në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Në zbatim të masave anticovid, Policia e Kosovës vazhdimisht apelon për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat e ndërmarra nga Qeveria për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia ka evidentuar dhe gjobitur gjithsej 26 qytetarë që nuk kanë respektuar masat anti-COVID.

Policia e Kosovës që nga muaji gusht i vitit të kaluar është duke shqiptuar gjoba në bazë të ligjit anti-COVID, ligj ky i cili ka për qëllim parandalimin e përhapjës së infeksionit me COVID-19 dhe menaxhimin e situatës.

LEXO EDHE:  Për 24 orë 37 aksidente, mbi 1100 tiketa të shqiptuara e 9 të arrestuar

Ndryshe, gjatë ditës së enjte janë konfirmuar 11 raste pozitive me COVID-19 dhe është regjistruar një viktimë nga ky virus.

RAPORTO