Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Ish-polici, Shefki Spahiu i dënuar me burgim të përjetshëm pendohet për vrasjen e 32-vjeçarit në kazino në Suharekë

21.05.2021 / Kronika

Ish-polici, Shefki Spahiu i dënuar me burgim të përjetshëm pendohet për vrasjen e 32-vjeçarit në kazino në Suharekë
Foto: Ilustrim

Në ditën e hënë më 21 shtator, prokurori i rastit, avokati i familjes Aliaj dhe pala mbrojtëse i kishin dhënë fjalët e tyre përfundimtare, gjykata ka shpallur fjalën e fundit të saj kundër ish-rreshterit, Shefki Spahiu, i akuzuar për vrasjen e Jetmir Aliajt në një kazino në Suharekë më 17 mars të vitit 2019.

Sipas vendimit të Gjykatës së Prizrenit i akuzuari Shefki Spahiu, shpallet fajtor për vrasjen e Jetmir Aliajt më 17 mars 2019 dhe për këtë dënohet me burg të përjetshëm.

Spahiu ballafaqohet me akuzat për vrasje të rëndë dhe për manipulim me prova. Polici Shefki Spahiu ka qenë i dyshuari kryesor dhe i vetëm për vrasjen e 32 vjeçarit Jetmir Aliaj, në vendin e punës, në një kazino të Suharekës më 17 mars të 2019.

Aktakuza sqaron veprimet e të akuzuarit Shefki Spahiu, ku thuhet se pasi që i akuzuari qëndroi në kazino, papritur duke shfrytëzuar besimin dhe sinqeritetin e Jetmir Aliajt, në mënyrë dinake e kishte nxjerrë armën-pistoletën e markës “Glock”, të cilën e kishte të gatshme për shkrepje dhe nga një distancë 1 metër kishte shtënë një herë në pjesën ballore të kokës, duke shkaktuar vdekjen e viktimës. “Mbretëresha e provave” e kishte quajtur prokurori Mehdi Sefa, CD-në të cilën e posedon Prokuroria si provë kryesore në këtë çështje.


Sipas dosjes së Prokurorisë për veprën penale manipulim me prova polici Shefki Spahiu akuzohet se me 17 mars të vitit 2019, në Suharekë në kazino “Intacto” që gjendej në rrugën e Reshtanit kishte hequr, shkatërruar, dëmtuar dhe fshehur provat me qëllim të pamundësimit të shfrytëzimit të dëshmive në procedurë zyrtare, shkruan SuharekaOnline.

Ndërsa dje mbrojtja e ish-rreshterit të Policisë së Kosovës, Shefki Spahiu, ka kërkuar nga Gjykata Supreme që t’i anuloj vendimet e shkallës së parë dhe të dytë.

Sipas mbrojtjes, Spahiu duhet të dënohet për vrasje të kryer ne gjendje të tronditjes se fortë mendore dhe jo ashtu siç është dënuar për vrasje të rëndë, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Një kërkesë e tillë nga ana e mbrojtjes është bërë këtë të enjte në seancën e kolegjit të Gjykatës Supreme, të kryesuar nga kryetari i kolegjit, gjyqtari Enver Peci.

“Mbrojtja i ka propozuar Gjykatës Supreme, që i akuzuari të shpallet fajtor dhe t’i shqiptohet dënim me burgim në pajtim me nenin 180 të Kodit Penal, e ajo është që vrasja është kryer gjendje të tronditjes së fortë mendore, në afekt mendor”, thuhet në ankesën e mbrojtjes që u referua nga gjykatësja raportuese Valdete Daka.

Mbrojtja po pretendon se gjykata e shkallës së parë dhe ajo e shkallës së dytë, kanë bërë shkelje esenciale të dispozitave të procedurës penale, shkelje të ligjit penal dhe vërtetim të gabuar dhe jo të plotë të gjendjes faktike.

Po ashtu, mbrojtja në ankesën e ushtruar e ka atakuar edhe vendimin mbi dënim duke theksuar se shkalla e parë dhe Apeli e kishin paragjykuar këtë çështje.

Në fund ai propozoi nga gjykata që çështjen ta kthej në rigjykim dhe i akuzuari të shpallet fajtor për veprën penale nga neni 180 të KPRK-së,

“Kam propozuar që të anulohen të dyja aktgjykimet, në rigjykim, mbi bazat ligjore. Kam thënë që të shpallet fajtor në pajtim me nenin 180, po e përsëris se kur kom thënë kështu, kom thënë në kontest të asaj mungese edhe unë të provave, por e vetmja zgjidhje ka qenë për neve, deri sa nuk na është dhënë mundësia ta vazhdojmë këtë fakt, të bazohemi edhe në këtë çështje”, tha ai.

Fjalët e mbrojtësit të tij i ka mbështetur edhe i akuzuari Spahiu, i cili ka shprehur keqardhje dhe ka kërkuar falje për atë që ka ndodhur.

“Qëndroj mbrapa fjalëve të avokatit i kom deklaruar të gjitha, shpreh keqardhje më vjen shumë keq, rasti nuk ka ndodh me ndonjë planifikim, ka ndodh për shkak të gjendjes së rëndë, u kërkoj falje familjarëve gjykatës dhe të gjithë popullit”, tha i akuzuari Spahiu.

Në anën tjetër, përfaqësuesi i palës së dëmtuar, Arben Ramadani, Gjykatës Supreme i ka propozuar që aktgjykimet e shkallës së parë dhe të dytë t’i vërtetojë si të bazuara.

“Gjykata e shkallës së parë dhe të dytë i ka peshu në maksimum si rrethana posaçërisht dhe posaçërisht rënduese, dhe ka ardhur deri te një vendim sikur që e kemi rastin e gjykum, dhe përfundimisht e dëgjova edhe avokatin se vetëm tani po kërkon falje ose në seancën përfundimtare të gjykimit. Po konsideroj se kjo është shumë e vonshme dhe të familja e të dëmtuarit hala qëndron raporti i acarun dhe pa kërkim falje nga ana e të akuzuarit dhe familjes së tij”, tha avokati Ramadani.

Ndërsa babi i të ndjerit J.A, ka shprehur mllefin e tij ndaj të akuzuarit, Spahiu.

“40 vjet i kom qu dy gishta për me ardh këta në pushtet, po nuk i kom qu dy gishta për me ma vra djalin, spo e ceki. Ma ka tha gojën e fmive. As Arkanit nuk ja kanë bo këto shka na kanë bo neve. More ti djalë ma ke vra djalin, ishalla zoti edhe kërkujna nuk ja bon. Ja ke tha gojën e fmive, qysh spo ju vjen marre, a keni gjynah”, tha ai.

Paraprakisht, gjykatësja Valdete Daka tha se Prokurori i Shtetit ka kërkuar që të refuzuar ankesa e mbrojtjes. /BetimipërDrejtësi/

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *