Drejtuesit e Barcelonës i bëjnë presion Decos për të shitur një lojtar përpara hapjes së afatit kalimtar

20.06.2024

Në fillim të kësaj jave, u zbulua se Barcelona është e bindur se do të rikthehet në rregullin 1:1 të La Ligës deri javën e ardhshme – më e rëndësishmja, para fillimit të afatit kalimtar të verës, që do të thotë se ata do ta kenë më të lehtë të nënshkruajnë me lojtarët e dëshiruar nga Hansi Flick dhe Deco. Megjithatë, klubi është ende i rrënuar nga problemet financiare, të cilat drejtuesit i dinë mirë.

Drejtuesit e Barcelonës i bëjnë presion Decos për të shitur një lojtar përpara hapjes së afatit kalimtar Foto: Ilustrim

Barcelona parashikohet të përfundojë sezonin 2023/24 me një diferencë fitimi prej 11 milionë euro, megjithëse për departamentin ekonomik të klubit, kjo nuk është e drejtë.

Sipas mediumit Diario AS, drejtuesit po i bëjnë presion Decos që të mbyllë një shitje para datës 30 qershor, e cila është edhe dita e fundit para hapjes së afatit kalimtar të verës.

Turnetë e vazhdueshme të Euro 2024 dhe Copa America nënkuptojnë se opsionet e Decos janë të kufizuara, megjithëse ai ka ende disa për të zgjedhur.

Sergino Dest dhe Clement Lenglet janë dy prej tyre, megjithëse asnjëra nga marrëveshjet nuk ka të ngjarë të bëhet në kohë. Më shumë gjasa është Mikayil Faye, i cili po tërheq interes nga Porto.

Mbetet të shihet nëse ka lëvizje në këtë front në javët në vijim. Barcelona do të duhet të lëvizë shpejt, por me gjasë nuk do të jetë mjaft e shpejtë.