Zjarret në Studençan dhe Dobërdelan, Enver Shabani tregon gjendjen momentale

Zjarret në Studençan dhe Dobërdelan, Enver Shabani tregon gjendjen momentale

Që në orët e para të së shtunës e deri në orët e pasdites të ditës së dielë në malet e fshatrave Studençan, Dobërdelan dhe një pjesë të fshatit Opterushë janë paraqitur vatra të zjarrit.

SuharekaOnline kishte raportuar në orët e para të ditës së dielë për stituatën që po mbretëronte atje. Lidhur me atë se si është gjendja momentale në ato fshatra, redaksia ka kontaktuar me Drejtorin e Shërbimeve Publike dhe Emergjencave në Komunën e Suharekës, Enver Shabani.

Drejtori ka bërë të ditur se që nga dita e shtunë njësiti i zjarrfikësve është duke u përballur me zjarret në këto fshatra, por për shkak të terrenit të vështirë dhe të papërshtatshëm është vështirësuar puna dhe ka qenë e pamundur fikja totale e zjarreve.


Sa i përket dëmeve të shkaktuara drejtori Enver Shabani ka thënë se fatmirësisht dëme në njerëz nuk ka, vetëm në florë dhe faunë.

Drejtori Enver Shabani ka apeluar që të jemi të gjithë të kujdesshëm dhe vigjilent për shmangien e të gjithë shkaktarëve të mundshëm të zjarrit, vërejtjen dhe lajmërimin me kohë, si dhe të ndihmojmë në shuarjen e zjarrit në fazën e parë të shfaqjes, kudo që ai mund të paraqitet, kjo me qëllim të evitimit të rrezikut nga zjarri, mbrojtjes të jetës së qytetarëve, të pronës, shtazëve dhe ambientit.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë