[VIDEO] 175 mijë euro u ndahen 20 fermerëve nga Suhareka

[VIDEO] 175 mijë euro u ndahen 20 fermerëve nga Suhareka

Projekti Iniciativa për Fermerët e Vegjël të Suharekës, financuar nga Agjencioni Austriak për Zhvillim dhe implementuar nga Fondacioni Fondi për Zhvillim Lokal dhe mbështetur nga Komuna e Suharekës ka nënshkruar 20 kontrata me fermerë të komunës sonë.

Qëllimi i projektit është mbështetja e fermerëve të vegjël me theks të veqantë gratë fermere, të rinjët, grupet e cenuara shoqatat e fermerëve dhe integruesit me qëllim përmirësimin, rritjen dhe përpunimin e produkteve bujqësore.


Nga 20 përfituesit dhe nënshkruesit e kontratave, 12 prej tyre janë gra fermere.

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj është shprehur se ndihet i kënaqur që në mesin e 20 përfituesve, 12 prej tyre janë gra fermere dhe se po fuqizohet roli i gruas në zhvillimin e bujqësisë.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës