U mbajtë sesioni informues për grante në Komunën e Suharekës

  • 25.01.2019
U mbajtë sesioni informues për grante në Komunën e Suharekës

Në sallën e e Kuvendit komunal në Suharekë, Ministria e Zhvillimit Rajonal së bashku me nënkryetaren e komunës së Suharekës, znj. Mihrije Suka me AZHR Jug me Drejtorin Z. Nderim Bytyqi, mbajtën sesion informues për Skemën e Granteve ”Programi i Zhvillimit Rajonal të Balansuar”.

Qëllimi i sesionit ishte informimi i ndërmarrësve të rinj dhe bizneseve me lidhur me këtë Thirrje për Aplikim.


Të drejtë aplikimi kanë ndërmarrësit e rinj, si dhe bizneset ekzistuese, sipas loteve të mëposhtme:

Lot 1 – Ndërmarrësit e rinj (2,000 – 5,000 EUR)
Lot 2 – Bizneset e reja deri 2 vjet (5,000 – 15,000 EUR)
Lot 3 – Bizneset më të vjetra se 2 vjet (15,000 – 25,000 EUR)

Bashkëfinancimi i aplikantëve duhet të jetë prej 10 – 40%. Fondi total për këtë skemë të granteve është 2,4 milion EUR. Afati i fundit për aplikim 22.02.2019.

Në emër të MZHR-së prezentimin e këtyre granteve e bëri Agjencia për Zhvillim Rajonal – Jug në bashkëpunim me komunën e Suharekës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë