Transporti i nxënësve në disa shkolla të Komunës së Suharekës, komuna njofton për nënshkrimin e kontratës

  • 17.03.2023
Transporti i nxënësve në disa shkolla të Komunës së Suharekës, komuna njofton për nënshkrimin e  kontratës

Komuna e Suharekës në janar të vitit 2023 kishte njoftuar se kishte hapur kontratë për shërbimet e transportit të nxënësve në disa fshatra të komunës.

Sipas njoftimit bëhet e ditur se shërbimet e transportit të nxënsve do të bëhen deri tek shkollat e fshatrave: Nishor, Mushtisht, Savrovë, Mohlan, Budakovë, Krushicë e Epërme dhe Grejqec.

Poashtu, në njoftimet e mëparshme nga Komuna e Suharekës është njoftuar edhe për numrin e nxënësve të fshatrave të lartpërmendur.


“Nxënësit e laxhes Breshancë (14 nx), Bullak (14 nx), Sejdak (20nx) barten deri te shkolla e Fshatit Nishor dhe anasjelltas – Vija që duhet të barten nëpër këto laxhe vajtje-ardhje është 15 km, mësimi mbahet me një ndërrim, gjithsej për transport janë 48 nxënës.

Nxënësit e laxhes Brahaj (36 nx), Perzhak (9 nx), Demaj (9 nx), Hasanaj (12 nx), barten deri te shkolla e fshatit Nishor dhe anasjelltas – Vija që duhen të barten nëpër këto laxhe vajtje-ardhje është 6 km, mësimi mbahet me një nderrim, gjithsej për transport janë 66 nxënës.

Nënësit e fshatit Delloc (16 nx), Dvoran (21 nx), dhe Baqefc (23 nx) barten deri te shkolla e fshatit Mushtisht dhe anasjelltas. Vija që duhet të barten këto fshatra vajtjeardhje për tri (3) fshatra është 20 km. Nxënësit e laxhes të Gashëve Savrovë (8 nx) barten deri te shkolla e fshatit Savrovë dhe anasjelltas. Vija që duhet të barten nëpër këto lagje vajtje-ardhje është 3.6 km, mësimi mbahet me një ndërrim. Gjithsej për transport janë 68 nxënës.

Fshati Stravuqin (14 nx), Krushic e Poshtme, Laxhet Gashi, Kabashi (40 nx), fshati Vershec (10 nx), fshati Qadrak-lagja vrella (5 nx), barten deri te shkolla e fshatit Mohlan dhe anasjelltas. Lagjia e Kokollarëve Sherif Islamit – Budakovë (8 nx) barten në Mohlan, vija që duhet të barten vajtje-ardhje është 4 km. Vija që duhet të barten vajtje-ardhje në të gjitha lagjet është 30 km, mësimi mbahet me një nderrim. Gjithsej për transport janë 77 nxënës. Nxënësit e lagjes Hoxhaj dhe Kokollari e Epërme barten deri te PNF L.e Prizrenit Budakovë II. Mësimi mbahet në një nderrim. Mësimi mbahet në një ndërrim. Numri i nxënësve është 22. Vijat që duhet të barten janë tri vija dhe gjithsej 6.6 km. Gjithsej kilometra 36.6 dhe gjithsej nxënës 99.

Nxënësit e fshatit Papaz (29 nx) barten deri te shkolla e fshatit Krushicë e Epërme. Vija që duhet të
barten vajtje-ardhje është 2 km. Nxënësit e lagjes BajraktareveBudakovë (25 nx) vijojnë në shkollën Krushic të Epërme dhe anasjelltas. Vija që duhet të barten vajtje-ardhje gjithsej është 4 km, mësimi mbahet me një ndërrim. Gjithsej për transport janë 54 nxënës.

Nxënësit e lagjes Lubovc (32 nx), Bokë (15 nx), Reshani (3 nx), Seferi (4 nx), Bungu (2 nx), Tërshani
(1 nx), deri te shkolla e fshatit Grejqec 2 vajtje dhe 2 ardhje është 56 km. Nxënësit e fshatit Qadrak – Lagja e Tafolleve (2 nx), barten deri te shkolla ne Grejqec. Vija qe duhet barten ne kete shkolle 2 vajtje dhe 2
ardhje eshte 24 km, mesimi mbahet ne dy nderrime. Gjithsej për transport jane (59 nx). Vija qe duhet
te barten eshte 81 km, mesimi mbahet ne dy nderrime.

Nxënësit e lagjes Kicaj dhe Shahinaj barten deri ne shkollen e fshatit dhe anasjelltas. Vija qe duhet
te barten ne kete shkolle eshte 2 vajtje dhe 2 ardhje totale 9 km, mesimi mbahet ne dy nderrime.
Gjithsej per transport jane 46 nxenes.” thuhet në informacionet e kontratës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë