Trajtimi i qenëve endacak, sinjalizimi dhe shenjëzimi i rrugëve… – Krejt çfarë u diskutua në KKSB-Suharekë

  • 10.02.2023
Trajtimi i qenëve endacak, sinjalizimi dhe shenjëzimi i rrugëve… – Krejt çfarë u diskutua në KKSB-Suharekë

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi gjatë ditës së premte ka mbajtur mbledhjen e parë për vitin 2023.

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi në Komunën e Suharekës ka mbajtur mbledhjen e parë për vitin 2023 në të cilën janë diskutuar 5 pika të rendit të ditës, raporton SuharekaOnline.

Kryesuesja e këtij takimi, nënkryetarja e Komunës së Suharekës, Mihrije Suka ka hapur takimin duke miratuar rendin e ditës, i cili u votua nga të gjithë përfaqësuesit e KKSB-së.


Pikat e rendit të ditës të cilat u diskutuan janë:

1.Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar

2. Vlerësimi i përgjithshëm i sigurisë në territorin e Komunës;

3. Ushtrimi i kontrollit më tё shpeshta të trafikut rrugor për tё zvogëluar aksidentet me fatalitet;

4. Organizimi i trajnimit për mbrojtje nga zjarri me nxënësit e shkollave

5. Trajtimi i qenve endacak.

Pas miratimit të procesverbalit nga mbledhja e kaluar, në fjalën e tij Komandanti i Stacionit Policor në Suharekë, kapiteni Afrim Sylaj, ka raportuar për gjendjen e përgjithshme të sigurisë në Komunën e Suharekës dhe të sigurisë së trafikut rrugor.

Për të gjitha temat më pastaj janë dhënë edhe rekomandimet, si:

1. Të raportohen rastet në polici dhe të vazhdohet bashkëpunimi me policinë dhe ky bashkëpunim të rritet edhe më shumë.

2. Të bëhet sa më parë sinjalizimi dhe shenjëzimi i rrugëve, në mënyrë që të zvogëlohet numri i aksidenteve në trafik.

3.Të bëhet sensibilizimi i nxënësve nëpër shkolla për mbrojtje nga zjarri,

4. Të shtohet kujdesi ndaj qenëve endacak, të vetëdijesohen qytetarët në trajtimin e tyre.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë