[VIDEO] Për herë të parë në Suharekë themelohet Komiteti Lokal për Siguri Publike

[VIDEO] Për herë të parë në Suharekë themelohet Komiteti Lokal për Siguri Publike

Për herë të parë në Suharekë u themelua Procedura Standarde e Operimit, ku në kuadër të saj hyn: Komiteti Lokal për Siguri Publike (KLSP), Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), Ekipet Vepruese për Siguri në Bashkësi (EVSB).

Qëllimi i këtij këshilli sipas Komandantit të Policisë në Suharekë, Milazim Lumi, është të sqarohen rolet dhe përgjegjësit e zyrtarëve policor në lidhje me Komitetet Lokale për Siguri Publike dhe për të bërë të qarta obligimet dhe detyrat procedurale.


Pra nga kjo qytetarët e të gjitha fshatrave të Suharekës do të jenë të lirë të bashkëpunojnë më policinë për të paraqitur çdo ankesë apo çdo parregullësi që ndodhë në fshatin apo lagjën e tyre.

Themelimi i Këshillit lokal për siguri në Bashkësi fillimisht është bërë në fshatrat: Bukosh, Vraniq, Savrovë dhe Popolan.

Të pranishëm në këtë takim ishte Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, Komandanti i Policisë, Milazim Lumi, togeri, Arben Elshani, përfaqësues të tjerë nga Policia, përfaqësues nga KFOR-i si dhe zyrtarë të tjerë komunal.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës