Suharekë, realizohet testimi “PISA 2022”

Bazuar në kërkesat e MASHTI-t, Drejtoria e Arsimit ka bërë të gjitha përgatitjet për realizimin e projektit “PISA 2022” ku nga komuna jonë janë përzgjedhur dhjetë shkolla.

Suharekë, realizohet testimi “PISA 2022”

Tri shkollat e mesme të larta: Gjimnazi ”Jeta e Re“, Shkolla Profesionale ”Abdyl Ramaj”- Shirokë dhe Shkolla Teknike “Skënder Luarasi” dhe shtatë shkolla të mesme të ulëta: “ Sadri Duhla” – Duhël, “ Kongresi i Manastirit”- Studençan, ”Bajram Curri” – Nishor, “Dëshmorët e Tivarit” – Peqan, “V.P.Shkodrani”- Leshan, “Edit Durham “ – Mushtisht dhe “Naum Veqilharxhi” – Mohlan.

Udhëheqësit e projektit “PISA 2022” kanë pranuar informacionet e sakta për të gjithë nxënësit në të gjitha shkollat që plotësojnë kriteret e pranueshmërisë. Kriteret për pranueshmërinë e nxënësve PISA kanë qenë: nxënësit e lindur nga 01.01.2005 dhe 31.12.2005.


Nga gjithsejt 15 vjeçarët e komunës sonë 192 nxënës janë përzgjedhur për t`iu nënshtruar këtij testi i cili u realizua sipas datave në vijim:

– Me datë 16.05.2022 testit iu nënshtruan nxënësit e Gjimnazit “Jeta e Re”, ”Sadri Duhla”, “Bajram Curri” dhe “Dëshmorët e Tivarit”;

– Me datë 17.05.2022 testit iu nënshtruan nxënësit e shkollës “Kongresi i Manastirit”, “Abdyl Ramaj” dhe “V.P.Shkodrani”;

– Me datë 18.05.2022 testit iu nënshtruan nxënësit e shkollës “Skënder Luarasi”, “Edit Durham”, dhe “Naum Veqilharxhi”.

Poashtu në këtë proces janë përfshirë edhe mësimdhënësit e fushave të caktuara dhe drejtorët e shkollave.

Pyetësori i drejtorit dhe mësimdhënësve kanë siguruar informacione që vërtetojnë përgjigjet, ku kanë dhënë informacione kryesore mbi mësimin në klasë dhe kanë pasqyruar prejardhjen arsimore të mësimdhënësve, trajnimet dhe përvojat e tyre. Pyetësorët janë plotësuar në internet duke përdorur një procedurë të sigurt për hyrje.

Në të gjitha shkollat pjesëmarrëse në testim janë caktuar koordinatorët e shkollave te cilët kanë punuar me nxënësit në parapërgatitjet pët testim ndërsa Drejtoria e Arsimit ka ndihmuar në këtë proces në takimet e shpeshta me koordinatorët e shkollave, pranimin dhe dorëzimin e udhëzimeve mbi Pyetësorin e shkollës dhe pyetësorin e mësimdhënësit së bashku me material të tjera informuese, të caktuara nga DVSM.

Drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsimit, Remzi Bajselmani u ka uruar suksese në punë dhe rezultate në këtë testim.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë