Suharekë, numri i të prekurve nga sëmundjet malinje dhe beninje gjatë vitit 2019

  • 18.05.2021
Suharekë, numri i të prekurve nga sëmundjet malinje dhe beninje gjatë vitit 2019

Nëse jeni diagnostikuar me një tumor, hapi i parë që duhet të merrni është të zbuloni nëse është i keq apo i keq, pasi kjo do të ndikojë në planin tuaj të trajtimit. Me pak fjalë, kuptimi i malinjve është kanceroz dhe kuptimi i mirëqenies nuk është kanceroz. Mësoni më shumë rreth asaj se si diagnoza ndikon në shëndetin tuaj.

Çfarë është një tumor?

Një tumor është një grumbull i parregullt ose rritja e qelizave. Kur qelizat në tumor janë normale, ajo është e mirë. Diçka vetëm shkoi keq, dhe ata overgrew dhe prodhuar një petë. Kur qelizat janë anormale dhe mund të rriten në mënyrë të pakontrolluar, ato janë qeliza kanceroze dhe tumori është i keq. Për të përcaktuar nëse një tumor është i mirë apo kanceroz, një mjek mund të marrë një mostër të qelizave me një procedurë biopsie. Pastaj biopsi analizohet nën një mikroskop nga një patolog, një doktor i specializuar në shkencat laboratorike.


Përkufizimi i tumoreve beninje: Noncancerous

Nëse qelizat nuk janë kanceroze, tumori është i mirë. Nuk do të pushtojë indet e afërta ose do të përhapet në zona të tjera të trupit (metastazë). Një tumor beninj është më pak shqetësues nëse nuk është i ngutshëm në indet, nervat ose enët e gjakut të afërta dhe duke shkaktuar dëme. Fibroids në mitër ose lipomas janë shembuj të tumoreve beninje.

Tumoret beninje mund të kenë nevojë të hiqen me kirurgji. Ata mund të rriten shumë të mëdha, ndonjëherë peshon £.

Ato mund të jenë të rrezikshme, të tilla si ato kur ato ndodhin në tru dhe turmojnë strukturat normale në hapësirën e mbyllur të kafkës. Ata mund të shtypin në organet vitale ose të bllokojnë kanalet. Gjithashtu, disa lloje të tumoreve të mirë si polipet e zorrëve konsiderohen prekanceroze dhe hiqen për t’i parandaluar ato të bëhen malinje.

Tumoret beninje zakonisht nuk përsëriten pasi hiqen një herë, por nëse e bëjnë këtë zakonisht ndodhen në të njëjtin vend.

Përkufizimi i tumoreve malinje: kanceroze

Malinje do të thotë se tumori është bërë nga qelizat e kancerit dhe mund të pushtojë indet e afërta. Disa qeliza kanceroze mund të lëvizin në qarkullimin e gjakut ose nyjet limfatike, ku mund të përhapen në inde të tjera brenda trupit – kjo quhet metastazë. Kanceri mund të ndodhë kudo në trup përfshirë gjoksin, zorrët, mushkëritë , organet riprodhuese, gjakun dhe lëkurën .

Për shembull, kanceri i gjirit fillon në indin e gjirit dhe mund të përhapet në nyjet limfatike në sqetull nëse nuk kapet në kohën e duhur dhe trajtohet. Pasi kanceri i gjirit është përhapur në nyjet limfatike, qelizat e kancerit mund të udhëtojnë në zona të tjera të trupit, si mëlçia ose eshtrat. Qelizat e kancerit të gjirit mund të formojnë tumor në ato vende. Një biopsi e këtyre tumoreve mund të tregojë karakteristikat e tumorit origjinal të kancerit të gjirit.

Dallimet mes tumoreve beninje dhe malinje

Ka shumë dallime të rëndësishme midis tumoreve beninje dhe malinje. Disa nga këto përfshijnë:

  • Shkalla e rritjes: Tumoret malinje mund të rriten më shpejt se tumoret beninje, edhe pse ka tumore me rritje të ngadaltë dhe në rritje të shpejtë në të dyja kategoritë.
  • Aftësia për të pushtuar në vend : Tumoret malinje mund të pushtojnë indin rreth tyre. Një nga shenjat dalluese të kancerit është depërtimi i membranës bazale që rrethon indet normale.
  • Aftësia për t’u përhapur në distancë: Tumoret malinje mund të përhapen në pjesë të tjera të trupit duke përdorur qarkullimin e gjakut ose sistemin limfatik. Tumoret malinje gjithashtu mund të sulmojnë indet e afërta dhe të dërgojnë gishta në to, ndërsa tumoret e mira nuk e bëjnë këtë. Tumoret beninje rriten vetëm në vendin ku ata filluan.
  • Përsëritja: Tumoret beninje janë më të lehta për t’u larguar nga kirurgjia pasi ato kanë kufizime më të qarta dhe si rezultat, ato kanë më pak gjasa të përsëriten. Nëse ata përsëriten, është vetëm në vendin origjinal. Tumoret malinje mund të jenë përhapur. Si rezultat, ata kanë më shumë gjasa të përsëriten dhe mund të përsëriten në vende të tjera, të tilla si kanceri i gjirit që përsëritet në mushkëri ose kocka.
  • Shfaqja qelizore: Kur një patolog shikon qelizat e tumorit nën një mikroskop, shpesh është e qartë nëse ato janë qeliza normale, beninje ose qeliza kanceroze. Qelizat e kancerit shpesh kanë kromozome anormale dhe ADN-në, duke e bërë bërthamën e tyre më të madhe dhe më të errët. Ata gjithashtu shpesh kanë forma të ndryshme nga qelizat normale. Megjithatë, nganjëherë dallimi është delikate.
  • Efektet sistemike : Ndërsa ekzistojnë disa tumore të buta që nxjerrin hormone, si pheochromocytomas beninje, tumoret malinje kanë më shumë gjasa ta bëjnë këtë. Tumoret malinje mund të sekretojnë substanca që shkaktojnë efekte në të gjithë trupin, të tilla si lodhja dhe humbja e peshës. Kjo njihet si sindromi paraneoplastik .
  • Trajtimi: Një tumor beninj zakonisht mund të trajtohet tërësisht me kirurgji, edhe pse disa mund të trajtohen me terapi rrezatimi ose medikamente. Disa tumore beninje nuk trajtohen pasi që nuk paraqesin ndonjë rrezik shëndetësor. Tumoret malinje mund të kërkojnë kimioterapinë, terapinë e rrezatimit ose ilaçet e imunoterapisë për të eleminuar qelizat që mund të mbeten ose mund të kenë përhapur në pjesë të tjera të trupit.

A mund të shndërrohet një tumor beninje në sëmundje malinje?

Disa lloje të tumoreve beninje vetëm shumë rrallë transformohen në tumore malinje. Por disa lloje, të tilla si polyps adenomatous (adenomas) në zorrën e trashë, kanë një rrezik më të madh të transformimit në kancer. Kjo është arsyeja pse polipet, të cilat janë të mirë, hiqen gjatë kolonoskopisë. Heqja e tyre është një mënyrë për parandalimin e kancerit të zorrës së trashë.

Nuk është gjithmonë e qartë nëse një tumor është i mirë apo i keq, dhe doktori juaj mund të përdorë disa faktorë të ndryshëm për ta diagnostikuar atë si një ose tjetrën. Ju mund të përfundoni me një diagnozë të pasigurt. Gjithashtu, është e mundur që një biopsi të gjen qelizat precancerous ose mungon zona ku qelizat kanceroze janë më të përhapura. Në këto raste, ajo që mendohet të jetë e mirë mund të duket e keqe pasi rritet dhe zhvillohet më tej.

Ndërsa Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) kishte publikuar disa statistika për vitin 2019 sa i përket numrit të të prekurve nga sëmundjet malinje dhe beninje sipas komunave ku jetojnë.

Në bazë të kësaj statistike të siguruar nga SuharekaOnline bëhet e ditur se gjatë vitit 2019 në Komunën e Suharekës ishin 80 të prekur nga sëmundjet malinje dhe beninje.

Ndërsa numri më i madh i pacientëve me këto sëmundje ishte në Komunën e Prishtinës, ku gjatë asaj kohe ishin gjithsej 417 të prekur.

Institucionet që identifikuan të prekurit me sëmundje malinje dhe beninje: Qendrat e Mjekësisë Familjare i kishin identifikuar gjithsej 462 persona apo në përqindje 17,4%, Spitalet e përgjithshme i kishin identifikuar 339 persona apo 9,7%, QKUK me institute identifikuan 1.414 persona apo 49,6% dhe Spitalet private identifikuan 437 persona apo 23,3%.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë