Suharekë, mungon paditësi dhe e autorizuara e tij, konsiderohet e tërhequr padia për kthimin e borxhit 3 mijë €

  • 08.10.2021
Suharekë, mungon paditësi dhe e autorizuara e tij, konsiderohet e tërhequr padia për kthimin e borxhit 3 mijë €

E autorizuara e paditësit, avokatja Nadire Hoxha, është ftuar në mënyrë të rregullt nga gjykata, ku ftesën e kishte pranuar më 26 gusht 2021, mirëpo mungesën nuk e ka arsyetuar dhe nuk ka kërkuar shtyrjen e seancës.

Duke marrë parasysh rrethanat, gjykatësi Shaban Zeqiraj e ka konsideruar padinë e tërhequr, raporton “Betimi për Drejtësi”.


Ndryshe, sipas padisë së dorëzuar në gjykatë më 11 prill 2014, I.Sh ka paditur S.E për kthimin e borxhit në vlerë prej 3 mijë euro.

Në padi thuhet se i padituri S.E në fund të vitit 2013 ka huazuar nga paditësi I.Sh 15 mijë euro borxh, të cilin e ka kthyer në vitin 2018 në shumën prej 12 mijë euro, ndërsa vlera 3 mijë euro nuk është paguar asnjëherë deri më tani.

Andaj, nga gjykata paditësi Shala ka kërkuar që t’ia aprovojë kërkesëpadinë dhe të paditurin ta detyrojë në pagesën e borxhit të mbetur në shumën prej 3 mijë euro, me kamatë 8%, që nga data 31 dhjetor 2015, kur edhe ka qenë afati i fundit i pagesës, e deri në pagesën definitive, në afatin prej 15 ditësh nga plotfuqishmëria e aktgjykimit. /BetimipërDrejtësi

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë