Suharekë, mbahet takimi i Mekanizmit Kundër Dhunës në Familje

  • 20.12.2022
Suharekë, mbahet takimi i Mekanizmit Kundër Dhunës në Familje

Sot (e martë) në Komunën e Suharekës është mbajtur takimi i katërt i Mekanizmit Kundër Dhunës në Familje.

Gjatë ditës së martë në Komunën e Suharekës është mbajtur takimi i katërt me radhë për këtë vit i Mekanizmit Kundër Dhunës në Familje (MKDHF), raporton SuharekaOnline.

Në këtë mbledhje është raportuar për aktivitetin e fushatës “16 ditë aktivizëm kundër dhunës në baza gjinore” dhe është bërë analizë e përgjithshme e rasteve të dhunës në familje për vitin 2022.


Nga ky takim janë nxjerrë dy rekomandime: 1. Të bëhet ndërtimi i një objketi për komunitet me rastet e dhunës dhe 2. Të funksionalizohet sa më parë Qendra e shëndetit mendor në Suharekë.

“U mbajt takimi i katërt i Mekanizmit Kundër Dhunës në Familje (MKDHF)

Anëtarët e Mekanizmit Kundër Dhunës në Familje (MKDHF), sot kanë mbajtur takimin e katërt me radhë për këtë vit, në të cilin kanë raporuar për aktivitetin e fushatës : “16 ditë aktivizëm kundër dhunës në baza gjinore” dhe i kanë bërë analizë të përgjithëshme për rastet e dhunës në familje për vitin 2022.

Koordinatorja e këtij mekanizmi Habibe Bytyçi, e ka kryesuar takimin, ndërsa një fjalë përshëndetje e ka bërë nënkryetarja e Komunës znj. Mihrije Suka.

Pas raportimeve dhe diskutimeve, nga ky takim u nxorën dhe dy rekomandime: 1. Të bëhet ndërtimi i një objketi për komunitet me rastet e dhunës dhe nën 2. Të funksionalizohet sa më parë Qendra e shëndetit mendor në Suharekë.” thuhet në njoftim.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë