Suharekë, lista e përfituesve të bonus banimit (pagesa e qerasë)

  • 31.08.2022
Suharekë, lista e përfituesve të bonus banimit (pagesa e qerasë)

Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale (DShMS) më 29 qershor të këtij viti kishte hapur thirrjen për aplikim për të përfituar bonus banim (pagesë të qerasë).

Me këtë vendim përcaktohet vlera e bonus banimit dhe atë 40% e shumës së qirasë minimale të banesave në tregun e lirë në territorin e Komunës së Suharekës për vitin 2022.

Përfitues të bonus banimit për vitin 2022 do të jenë 7 (shtatë) familje dhe këto kategori të familjeve që mund të përfitojnë nga bonus banimi i programit të veçantë të banimit janë:


1. Familjet që nuk kanë banesë apo shtëpi në pronësi individuale dhe;
2. Familjet që posedojnë sipërfaqe banimi nën normat e banimit, të përcaktuara për atë kategori sociale dhe ekonomike.

Ndërkaq, bazuar në Ligjin Nr 03/L-164 për Financimin e Programeve të Veçanta të banimit dhe Udhëzimet Administrative, Vendimi i Kuvendit Komunal – Suharekë nr.016-31922 datës 30.05.2022 si dhe thirrjen publike 06 Nr.829 të datës 29.06.2022 të publikuar nga Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me Bonus banim (pagesa e qerasë), Komisioni në përbërje të plotë pas vlerësimit të të gjithë aplikantëve shpallë përfitues:

1. Indire Kryeziu;
2. Xhevahire Morina;
3. Hirmet Limani;
4. Behare Gashi;
5. Lumnije Karaxha;
6. Arjeta Guraziu; dhe
7. Muzafere Sallauka.

Kundër këtij vendimi të Komisionit pala e pakënaqur mund të parashtroj ankesë brenda 30 ditësh në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë