Suharekë, numri i përfituesve të skemës së pensioneve të personave me aftësi të kufizuara

  • 06.08.2022
Suharekë, numri i përfituesve të skemës së pensioneve të personave me aftësi të kufizuara

Ky publikim ofron të dhëna për numrin e përfituesve nga skema e pensioneve për personat me aftësi të kufizuara.

Sipas rezultateve të dala nga ky publikim rezulton se gjatë periudhës TM2 2022, nga skema e pensioneve për personat me aftësi të kufizuara kanë përfituar 18,362 persona.


Ndërkaq në bazë të të dhënave të ASK-së në Komunën e Suharekës ka shënuar rritje pak numri i personave me aftësi të kufizuara që marrin pension të kësaj kategorie.

Në muajin janar dhe shkurt të 2022’s kanë qenë 606 persona me aftësi të kufizuara që kanë përfituar pension nga skema e lartëcekur, ndërsa në muajin mars kanë qenë 596 persona, kurse në prill ky numër është rritur në 632 persona me aftësi të kufizuara që kanë përfituar këtë asistencë sociale.

Ndërkaq, krahasuar me muajin prill, në maj dhe qershor nuk ka pasur zvogëlim apo rritje të madhe të përfituesve nga kjo skemë.

Në maj kanë përfituar 631 persona nga skema e pensioneve për personat me aftësi të kufizuara dhe në qershor 633.

MuajiNr. i përfituesve në Suharekë nga skema e pensioneve
të personave me aftësi të kufizuara
Janar 2022606
Shkurt 2022606
Mars 2022596
Prill 2022632
Maj 2022631
Qershor 2022633
Burimi: Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK)
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë