Suharekë, hapet konkursi për regjistrimin e nxënësve në klasën e dhjetë në Gjimnaz dhe Shkollat Profesionale

Drejtoria Komunale e Arsimit (DKA) në Komunën e Suharekës ka shpallur konkurs për regjistrimin e nxënësve në klasën e dhjetë (10) në Gjimnazin “Jeta e Re”, në Shkollën e Mesme Teknike “Skënder Luarasi” dhe ajo SHMP “Abdyl Ramaj” në Shirokë.

Suharekë, hapet konkursi për regjistrimin e nxënësve në klasën e dhjetë në Gjimnaz dhe Shkollat Profesionale

Këtë konkurs, DKA e ka shpallur duke u bazuar në Ligjin për Arsimin Parauniversitar në Republikën e Kosovës nr.04/L-032, Ligjin për Arsim dhe aftësim profesional nr.04L-138 dhe bazuar në Kushtet dhe kriteret e regjistrimit të nxënësve në klasën e 10-të në Gjimnaze dhe Institucionet e Arsimit dhe Aftësimit Profesional (IAAP), të caktuara nga MASHTI.

Kushtet e përgjithshme për regjistrimin e nxënësve të rregullt


Për regjistrimin e nxënësve në klasën e 10-të, të gjimnazeve dhe IAAP në vitin shkollor 2022/223, mund të konkurrojnë kandidatët, të cilët e kanë mbaruar arsimin e obligueshëm dhe se nuk janë më të vjetër se 17 vjeç.

Nxënësit të cilët e kanë mbaruar klasën e 9-të jashtë Kosovës, obligohen që ta bëjnë nostrifikimin e dëftesave në MASHTI dhe pastaj të konkurrojnë për regjistrim.

Dokumentet e nevojshme për konkurrim

Nxënësit për të konkurruar për regjistrim në klasën e 10-të në gjimnazhe dhe IAAP, duhet të paraqesin këto dokumente:

– Fletëparaqitjen (e cila merret në shkollën në të cilën konkurron);
– Dëftesën origjinale për kryerjen e shkollës së mesme të ulët (6-9) dhe;
– Ekstraktin e lindjes.

Afati i paraqitjes së dokumenteve dhe shpallja e rezultateve

Paraqitja e dokumenteve për gjimnaze dhe IAAP, për vitin shkollor 2022/2023, bëhet me datën 27,28 dhe 29 qershor 2022, në lokalet e shkollës amë, ku nxënësi dëshiron të regjistrohe, duke filluar nga ora 8:00 deri në 16:00.

Rezultatet për pranimin e nxënësve shpallen në shkollat përkatëse me datën 30.06.2022.

Kthimi i dokumenteve për nxënësit, të cilët nuk janë pranuar do të bëhet prej 01.07.2022.

Nxënësit i pakënaqur me rezultatin e publikuar, ka të drejtë ankese brenda dy ditë pune, nga koha e shpalljes së rezultateve. Ankesa parashtrohet në drejtorinë e shkollës. Ankesat në shkallën e dytë bëhen në DKA brenda dy ditë pune, pas pranimit të përgjigjes nga shkolla.

Kriteret për regjistrim

Nxënësit për regjistrim në klasën e 10-të duhet t’i plotësojë këto kritere:

– Suksesi nga shkollimi i obliguar (40%) 40 pikë;
– Suksesi nga lëndët prioritare në test (20%) 20 pikë;
– Numri i pikëve nga testi (40%) 40 pikë.

KONKURSI-PER-REGJISTRIM-TE-KLASAVE-TE-DHJETA-NE-GJIMNAZ-DHE-IAAP

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë