Suharekë, fillon zbatimi i projektit të përbashkët Shqipëri-Kosovë “Shtegu drejt shfrytëzimit efikas të burimeve natyrore lokale”

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka njoftuar se ka filluar zbatimi i projektit të përbashkët Shqipëri-Kosovë, nga fondet e BE-së (IPA Funds CBC/ Bashkëpunimi Ndërkufitar Programi për Mjedisin) – projekti: “Shtegu drejt shfrytëzimit efikas të burimeve natyrore lokale”.

Suharekë, fillon zbatimi i projektit të përbashkët Shqipëri-Kosovë “Shtegu drejt shfrytëzimit efikas të burimeve natyrore lokale”

Muharremaj ka thënë se suksesi i përfitimit të këtij program/projekti është bërë i mundur nga bashkëpunimi katër palësh, ndërmjet katër partnerëve strategjik: Komuna e Suharekës (Kosovë DSHPME/Zyra për Mjedis dhe Drejtoria e Administratës/Zyra e ERPK-së), Bashkia Kurbin (Shqipëri), organizata PIPS (Instituti i Prishtinës për Studime Politike – Prishtinë) dhe lideri i projektit organizata ASP (Akademia për Studime Politike – Tiranë), në kuadër të programit të BE-së: Bashkëpunimi Ndërkufitar ‘CBC’ – Programi për Mjedisin – Shqipëri / Kosovë, dhe rrjedhimisht do të zbatohet nga këta katër partnerët.

Ndër aktivitetet kryesore të këtij programi të përbashkët, në Komunën e Suharekës, ndër të tjera, do të intervenohet në: Dokumentet lokale strategjike mbi Energjinë Efiçiente; Përpilimin e Manualit dhe Planit të Veprimit mbi Energjinë Efiçiente, dhe investime infrastrukturore në Ndriçim Publik (në disa nga rrugët kryesore do të intervenohet në LED Përdorimin e burimeve të Energjinë Efiçiente).


“Përpjekjet për gjetjen / thithjen e fondeve për investime publike (ky është aplikim i vitit / dhe fondit IPA 2021), Komuna e Suharekës (Drejtoria e Administratës/Zyra e ERPK-së) dhe do ta vazhdojë me partneret e sipërpërmendur (por edhe me CBC Kosovë-Maqedoni e Veriut), edhe në këtë vit, dhe në vitet e ardhshme”, ka shtuar i pari i Suharekës.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë