Suharekë, drejtoria e Bujqësisë fton fermerët të aplikojnë për subvencionim të qumështit

Komuna e Suharekës edhe këtë vit do të vazhdojë të mbështesë fermerët.

Suharekë, drejtoria e Bujqësisë fton fermerët të aplikojnë për subvencionim të qumështit

Drejtoria për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Pylltari (DBZhRP) ka njoftuar fermerët e Komunës së Suharekës, se në kuadër të programit për zhvillimin e bujqësisë për vitin 2022, do të vazhdojë të mbështesë sektorin e blegtorisë përmes subvencionimit të qumështit nga 0.03€/litër për gjashtëmujorin e parë 2022.

Po ashtu, nga DBZhRP kanë bërë të ditur se janë disa kritere që duhet të polotësojnë aplikuesit për këtë subvencionim.


Kriteret që duhet ti plotësojnë fermerët / aplikuesit:

1. Të jenë banorë të Komunës së Suharekës;
2. Të jenë të regjistruar si fermerë në sistemin elektronik Efr-së – NIF dhe në sistemin e identifikimit të kafshëve në AUV;
3. Të kenë mbi 3 lopë qumështore;
4. Kontrata e nënshkruar nga qumështoret e licencuara;
5. Dëshmi për sasinë e dorëzuar të qumështit në ndonjëren nga pikat e grumbullimit të qumështit apo qumështore të licencuar;
6. Të dorëzojnë së paku 3000 litra qumësht për gjashtëmujorin e parë / 2022.

Dokumentet e nevojshme për aplikim:

1. Kopja e letërnjoftimi;
2. Kopja e listës së verifikimit të gjedheve të lëshuar nga sektori për identifikimin dhe regjistrimin (I&R) në kuadër AUV-së;
3. Kopja e kontratës për furnizimin me qumësht të lëshuar nga qumështoret e licencuara;
4. Konfirmimi i bankës;
5. Dëshmi e pagesës nga banka për sasinë e qumështit të dorëzuar;
6. Vërtetimi për sasinë e qumështit të dorëzuar në qumështore;
7. Vërtetimi i tatimit në pronë.

Aplikimin fermerët mund ta bëjnë në zyrat e Drejtorisëpër Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Pylltari në Komunën e Suharekës.

Afati i aplikimit fillon prej datës 04.07.2022 deri me datën 18.07.2022.

1

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë