Suharekë, 76 lindje, 52 vdekje dhe mbi 80 kurorëzime gjatë janarit të 2022’s

  • 16.03.2022
Suharekë, 76 lindje, 52 vdekje dhe mbi 80 kurorëzime gjatë janarit të 2022’s

Këto të dhëna publikohen duke u bazuar në të dhëna administrative.

Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltarë për lindjet, vdekjet, kurorëzimet dhe shkurorëzimet, rastet regjistrohen në mënyrë obligative në regjistrat e lartë-cekur, në vendin në të cilin ka ndodhur ngjarja, pa marrë parasysh se personat me të cilët lidhet ngjarja, vendbanimin e përhershëm e kanë në atë vend ose në ndonjë vend tjetër.


Sipas të dhënave të publikuara nga ASK gjatë muajit janar të këtij viti në Komunën e Suharekës janë regjistruar 76 lindje, prej tyre 6 nga vendi ku ka ndodhur lindje, prej tyre 3 femra dhe 3 meshkuj, kurse dhe 73 lindje nga vendi i përhershëm i nënës në komunë, prej të cilëve 40 femra dhe 33 meshkuj.

Ndërsa sa i përket numrit të vdekjeve, gjatë muajit janar në Komunën e Suharekës janë regjistruar 52 vdekje, 18 prej tyre nga vendi ku ka ndodhur vdekja, 10 meshkuj dhe 8 femra, kurse 34 vdekje nga vendi i banimit të përhershëm në komunë, prej tyre 20 meshkuj dhe 14 femra.

Sipas ASK-së gjatë muajit janar të këtij viti aktual në Komunën e Suharekës janë kryer 86 kurorëzime, ndërsa gjatë kësaj periudhe kohore janë kryer 4 shkurorëzime.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë