Suharekasit vazhdojnë të mbajnë armë pa leje

Nuk janë të rralla rastet kur Policia e Kosovës bastisë shtëpi të shumta për armëmbajtje pa leje.

Suharekasit vazhdojnë të mbajnë armë pa leje

Edhe në Komunën e Suharekës ka raste të tilla, ku konfiskohen armë të ndryshme për shkak të mos posedimit të lejes për armëmbajtje.

Numri i rasteve të armëmbajtjes pa leje dhe bastisjeve për kërkim të armëve janë prezente edhe në takimet e sigurisë lokale në Komunën e Suharekës, takime këto që udhëhiqen nga nënkryetarja e Komunës, Mihrije Suka dhe përfaqësuesit e KFOR-it dhe Policisë së Kosovës.


SuharekaOnline ka mbledhur statistikat për 11 muajt e fundit për armëmbajtjet pa leje dhe bastistjet në kërkim të armëve.

Sipas këtyre të dhënave bëhet e ditur se për 11 muaj në Komunën e Suharekës kanë qenë 8 raste të armëmbajtjes pa leje, 2 raste të paautorizuar të armës dhe janë kryer dy bastistje me qëllim të kërkimit të armëve të zjarrit.

Në muajin janar ka qenë një rast i armëmbajtjes pa leje, në shkurt një rast, në mars dy raste të tilla, ndërsa në muajin prill janë kryer dy bastisje në kërkim të armëve të zjarrit dhe në maj ka qenë një rast i armëmbajtjes pa leje.

Ndërsa, në muajin qershor dhe korrik nuk është raportuar asnjë rast i armëmbajtjes pa leje, në gusht një rast i posedimit të paautorizuar i armës dhe 1 rast i armëmbajtjes pa leje.

Kurse në muajin shtatorit është raportuar për dy raste të armëmbajtjes pa leje, në tetor asnjë rast i tillë dhe në nëntor një rast i mbajtjes në kontroll i paautorizuar i armës.

MuajiNr. i rasteve të armëmbajtjes pa leje dhe
bastisjeve në kërkim të armëve në Komunën e Suharekës
Dy javët e paraDy javët e fundit
Janar 20211 i armëmbajtjes pa leje10
Shkurt 20211 i armëmbajtjes pa leje 01
Mars 20212 armëmbajtje pa leje02
Prill 20212 bastisje në kërkim të armëve të zjarrit20
Maj 20211 i armëmbajtjes pa leje10
Qershor 2021Asnjë rast00
Korrik 2021Asnjë rast00
Gusht 20211 posedim i paautorizuar i armës dhe 1 armëmbajtje pa leje11
Shtator 20212 armëmbajtjes pa leje 11
Tetor 2021Asnjë rast00
Nëntor 20211 mbajtje në kontroll i paautorizuar i armës 01
TOTAL8 raste të armëmbajtjes pa leje, 2 bastisje dhe 2 posedim i paautorizuar i armës

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë