Suhareka renditet e 22-ta për nga numri i familjeve me asistencë sociale

  • 05.12.2022
Suhareka renditet e 22-ta për nga numri i familjeve me asistencë sociale

Agjencia e Statistikave të Kosovës ndër tjerash ka publikuar numrin e familjeve dhe numrin e anëtarëve të familjeve që janë përfitues nga skema e ndihmës sociale gjatë muajit tetor të vitit 2022.

ASK ka publikuar numrin e këtyre familjeve dhe anëtarëve të tyre sipas komunave.

Në të dhënat që ka siguruar SuharekaOnline bëhet e ditur se Komuna e Suharekës nga 38 komuna të Kosovës është renditur e 22 për nga numri i familjeve që kanë marrë asistencë sociale gjatë muajit tetor të këtij viti.


Komuna e Suharekës gjatë muajit tetor ka regjistruar 451 familje të cilat kanë përfituar nga skema e ndihmës sociale.

Nga raporti i ASK-së i cili përmbanë të dhëna për numrin e këtyre familjeve, rezulton se në Komunën e Suharekës nga muaji janar deri në tetor, numri ka shënuar rënie.

Numrin më të madhë të familjeve me asistencë sociale e ka Komuna e Mitrovicës e cila për muajin tetor të këtij viti ka regjistruar 2.207 familje, ndërsa Komuna e Vushtrisë me 1.361 familje renditet e dyta, Komuna e Prishtinës me 1.265 familje renditet e treta.

KomunaNr. i familjeve që janë përfituese nga skema e ndihmës sociale
Gjakovë1.067
Gllogovc1.078
Gjilan647
Kaqanik732
Klinë847
Fushë Kosovë917
Kamenicë491
Mitrovicë2.207
Lipjan1.232
Obiliq689
Rahovec622
Pejë1.041
Podujevë844
Prishtinë1.265
Prizren722
Skenderaj786
Ferizaj910
Vushtrri1.361
Zubin Potok629
Malishevë744
Mitrovica Veriore651
Suharekë451
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë