Suhareka në numra, 80 lindje, mbi 40 vdekje dhe 76 kurorëzime gjatë muajit shkurt

  • 15.04.2022
Suhareka në numra, 80 lindje, mbi 40 vdekje dhe 76 kurorëzime gjatë muajit shkurt

Këto të dhëna publikohen duke u bazuar në të dhëna administrative.

Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltarë për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet, rastet regjistrohen në mënyrë të obligueshme në regjistrat e lartë-cekur, në vendin ku ka ndodhur ngjarja, pa marrë parasysh se personat me të cilët lidhet ngjarja, vendbanimin e përhershëm e kanë në atë vend, ose në ndonjë vend tjetër.


Sipas të dhënave të publikuara nga ASK gjatë muajit shkurt të këtij viti në Komunën e Suharekës janë regjistruar 80 lindje, prej tyre 3 nga vendi ku ka ndodhur lindja (një mashkull dhe dy femra), ndërsa 77 lindje nga vendi i përhershëm i nënës në komunë (42 meshkuj dhe 35 femra).

KomunaVendi ku ka
ndodhur lindja
MeshkujFemraVendi i përhershëm
i nënës
në komunë
MeshkujFemra
Suharekë312774235
Suharekë / Të lindur sipas vendit ku ka ndodhur lindja dhe vendit të përhershëm të nënës
në komunë, shkurt 2022

Ndërkaq sa i përket numrit të vdekjeve, gjatë muajit shkurt në Komunën e Suharekës janë regjistruar 43 vdekje, prej tyre 18 nga vendi ku ka ndodhur vdekja (8 meshkuj dhe 10 femra) dhe 25 vdekje nga vendi i banimit të përhershëm në komunë (13 meshkuj dhe 12 femra).

KomunaVendi ku ka
ndodhur vdekja
MeshkujFemraVendi i banimit të përhershëm
në komunë
MeshkujFemra
Suharekë18810251312
Suharekë / Vdekjet sipas vendit ku ka ndodhur vdekja dhe vendit të banimit të përhershëm
në komunë, shkurt 2022

Sipas ASK-së gjatë muajit dhjetor të vitit 2021 në Komunën e Suharekës janë kryer 76 kurorëzime, ndërsa gjatë kësaj periudhe kohore janë kryer 2 shkurorëzime.

KomunaNumri i kurorëzimeveNumri i shkurorëzimeve
Suharekë762
Kurorëzimet dhe shkurorëzimet sipas komunës të kurorëzimit, shkurt 2022

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë